Szanowni Klienci

Informujemy, że w dniach 11.12.2023 – 15.12.2023 w naszym magazynie odbywać się będzie inwentaryzacja.
Wszystkie zamówienia złożone w tym terminie zostaną zrealizowane po 15.12.2023. Przepraszamy za utrudnienia i życzymy udanych zakupów.


Sposoby na ekologiczne usuwanie chwastów
Sposoby na ekologiczne usuwanie chwastów

Chwasty są zmorą każdego ogrodu. Nasiona rozsiewają się z wiatrem, przechodzą z sąsiednich, niezagospodarowanych działek i na dobrą sprawę nie ma sposobu, żeby pozbyć się ich raz na zawsze. Sposobów na ograniczenie ilości chwastów jest kilka - od fizycznego, standardowego pielenia, przez środki do zwalczania chwastów, wśród których możemy wyróżnić środki naturalne, nieszkodliwe dla innych roślin i środowiska, oraz środki zawierające substancje chemiczne, uznane ogólnie za szkodliwe.

Rozpoczynając swoją walkę z chwastami, warto zacząć od ekologicznych środków chwastobójczych. Kilka specyfików o całkiem dobrym działaniu możemy wykonać sami w domu, po inne trzeba będzie sięgnąć na sklepową półkę. Jak zatem pozbyć się chwastów naturalnymi i ekologicznymi sposobami?

Domowe środki przeciw chwastom

Do wykonania najprostszych środków chwastobójczych wszystkie materiały mamy zwykle dostępne od ręki, w kuchennych szafkach. Z kolei do produkcji innych będzie trzeba się zaopatrzyć w pewne dodatkowe składniki. Jednak każdy, kto ceni sobie ekologię i naturalność preparatów, może ze spokojem zacząć walkę z chwastami od mieszanek wykonanych własnoręcznie.

Oprysk z octu

Ocet jest w ogrodnictwie stosowany nie od dziś. Zwykle jest to środek do miejscowego zakwaszania podłoża, często jest również używany jako odstraszacz dla kotów. Jednak ocet równie dobrze radzi sobie z chwastami.

Ocet warto zastosować na chwasty rosnące w przestrzeniach między płytami chodnikowymi, na kostce brukowej czy na innych podjazdach, ścieżkach i wszystkich innych powierzchniach, gdzie nie powinny pojawiać się żadne rośliny. Oprysk ten nie sprawdzi się w przypadku chwastów zarastających rabaty, ponieważ ocet może zniszczyć również rośliny uprawne.

Aby przygotować mieszankę chwastobójczą, należy zmieszać ocet z wodą w proporcji 2:1. Tak przygotowanym roztworem należy spryskać chwasty.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest również środkiem dobrze znanym ogrodnikom, ponieważ często używana jest jako sposób ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami. Również i w tym przypadku środek najlepiej sprawdza się na ścieżkach, podjazdach i innych miejscach, w których z założenia nie chcemy żadnych roślin.

Wszystkie miejsca, które mają tendencje do zarastania chwastami, takie jak przestrzenie między płytami chodnikowymi, pęknięcia podjazdów, kostka brukowa i tym podobne, należy posypać sodą wczesną wiosną, zanim jeszcze chwasty zaczną wschodzić. Soda powstrzyma wzrost chwastów i nie dopuści do ich wzrastania. Sodą można posypać miejsca po chwastach zaraz po ich mechanicznym usunięciu, co zapobiegnie ich odrastaniu w tym samym miejscu.

Agrowłókniny antychwastowe

Czasami najlepszym lekarstwem na chwasty jest niedopuszczenie do ich pojawienia się. Agrowłóknina antychwastowa skutecznie uniemożliwia rozsianie się nasion niepożądanych roślin, dlatego warto stosować ją zwłaszcza pod rośliny wieloletnie, na rabatach i grządkach, na których wczesną wiosną nie można przeprowadzać odchwaszczania za pomocą naturalnych herbicydów nieselektywnych.

W przypadku agrowłókniny ograniczenie pojawiających się chwastów to tylko jedna z korzyści wynikających z jej stosowania. Agrowłóknina użyta do ściółkowania zmniejsza parowanie wody z podłoża oraz znacznie poprawia odporność roślin na mróz.

Kora jako ściółka

Podobny efekt jak przy stosowaniu agrowłókniny można uzyskać, ściółkując rabaty korą. Kora również utrudnia zagnieżdżanie się nowych nasion chwastów, utrudnia wzrost tym już tkwiącym w ziemi, a dodatkowo zmniejsza parowanie gleby z podłoża, chroniąc też korzenie przez zmarznięciem zimą, a powoli się rozkładając, dostarcza glebie próchnicy. Dodatkowym atutem ściółkowania korą jest efekt wizualny - kora jest znacznie bardziej estetyczna niż płachty agrowłókninowe, przez co jest często wykorzystywana do ściółkowania ogrodów przydomowych.

Naturalne herbicydy ze sklepu

Coraz więcej osób sięga po środki w pełni naturalne i nieszkodliwe dla środowiska, stąd nie ma nic dziwnego w tym, że coraz więcej takich preparatów można znaleźć w sklepach ogrodniczych. Najbardziej popularne i najskuteczniejsze z nich to naturalne herbicydy oparte na kwasie pelargonowym, który jest naturalną składową olejków eterycznych pelargonii. Skoncentrowany kwas pelargonowy uszkadza błony komórkowe roślin, sprawiając, że soki roślinne przestają krążyć, co doprowadza do poważnych zaburzeń w gospodarce wodnej rośliny i sprawia, że chwast po prostu usycha.

Do najczęściej wybieranych produktów o takim składzie można z pewnością zaliczyć Effect 24H firmy Target czy AntyChwast Total marki Substral.

Wadą herbicydów opartych na tym składniku jest fakt, że są to produkty totalne i nieselektywne - działają na części zielone wszystkich roślin i mchu, przez co nie nadają się one do odchwaszczania już obsadzonych rabat i grządek, ponieważ istnieje poważne ryzyko uszkodzenia nie tylko chwastów, ale też roślin uprawowych. Dlatego środki te są używane raczej do odchwaszczania chodników, deptaków, podjazdów i patio - czyli miejsc, w których każda rosnąca roślina jest z założenia niepożądana.

Środki te są użyteczne również w przypadku odchwaszczania sadów, winnic i plantacji krzewów owocowych, ponieważ są skuteczny jedynie wobec zielonych części roślin, nie czyniąc krzywdy wieloletnim, zdrewniałym pędom. Świetnie też nadają się do wiosennego odchwaszczania gleby pod rabaty i grządki w momencie, gdy już pojawiły się chwasty na rabatach jeszcze nieobsianych bądź nieobsadzonych. Ponieważ kwas pelargonowy działa tylko przez 24 godziny, po upływie tego czasu nie jest już szkodliwy dla ewentualnych późniejszych nasadzeń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl