Szanowni Klienci

Informujemy, że w dniach 11.12.2023 – 15.12.2023 w naszym magazynie odbywać się będzie inwentaryzacja.
Wszystkie zamówienia złożone w tym terminie zostaną zrealizowane po 15.12.2023. Przepraszamy za utrudnienia i życzymy udanych zakupów.


Mączka bazaltowa - jak stosować ją w ogrodzie?
Mączka bazaltowa - jak stosować ją w ogrodzie?

Zalety mączki bazaltowej zostały odkryte dość przypadkowo. To dzięki obserwacjom osób, uprawiających rośliny na stokach wygasłych wulkanów zauważono, że stwardniała lawa ma właściwości wzbogacania gleby. Dalsze badania naukowców wykazały, że bazalt, który wypłynął z wulkanu, ma podobną zawartość składników mineralnych, jak żyzny muł, nanoszony przez Nil podczas wylewów.

Skład mączki bazaltowej

W zależności od rejonu z którego pochodzi, skład mączki bazaltowej może odrobinę się różnić, jednak każda mączka zawiera ponad 40 różnych pierwiastków. Podstawowym związkiem zawartym w bazalcie jest krzemionka, czyli tlenek krzemu i stanowi on około 50% bazaltu. Zawarty w krzemionce kwas krzemowy poprawia strukturę ścian komórkowych roślin, co czyni ją odporniejszą na choroby grzybowe i inwazje szkodników, a dodatkowo sprawia, że pędy rośliny mają większą twardość.

20% mączki bazaltowej stanowi tlenek glinu, 5-10% to tlenek żelaza. Inne ważne mikroelementy zawarte w bazalcie to wapń, magnez, potas, fosfor, sód, siarka, bom, chrom, miedź, cynk, tytan, mangan, kobalt a nawet jod.

Dzięki temu, że mączka bazaltowa jest produktem w 100% naturalnym, może być wykorzystywana jako nawóz w każdej uprawie - nawet w tych, ubiegających się o certyfikat upraw ekologicznych. Jest w pełni bezpieczna zarówno dla ludzi, zwierząt jak i dla środowiska, gdyż nie zawiera żadnych toksycznych czy sztucznych substancji. Wyglądem przypomina ona suchy cement, co również ma swoje zalety – pył wspaniale absorbuje wodę, dzięki czemu w glebie po zastosowaniu mączki bazaltowej utrzymuje się więcej wilgoci. Dodatkowo mączka nie wymywa się w głąb gleby, dzięki czemu jest zawsze dostępna dla korzeni roślin – nawet tych o płytkim systemie korzeniowym.

Do czego użyć mączki bazaltowej w ogrodzie?

Mączka bazaltowa ma wiele różnych zastosowań. Poniżej najpopularniejsze z nich.

Mączka bazaltowa jako nawóz

Bogactwo mikroelementów zawarte w mączce bazaltowej sprawia, że idealnie sprawuje się jako nawóz. Może być użyta w zasadzie do większości roślin – od roślin ozdobnych, bylin, krzewów, aż po drzewa owocowe, warzywa czy nawet rośliny doniczkowe. Chętnie użytkowana zarówno w ogrodach, warzywnikach, szklarniach jak i we wnętrzach.

Tlenki zawarte w mączce szybko użyźniają glebę, poprawiają jej strukturę, dzięki czemu tworzą się warunki sprzyjające bytowaniu dżdżownic i pożytecznych mikroorganizmów w glebie. Pylista struktura mączki magazynuje wodę, oddając ją roślinom w momentach krytycznych. Składniki mineralne uwalniane są stopniowo, dlatego nie ma ryzyka przenawożenia.  Warto jednak pamiętać o tym, że odczyn mączki bazaltowej jest zasadowy (pH=7,6), dlatego nie należy używać jej do nawożenia roślin kwaśnolubnych, takich jak różaneczniki, hortensje, wrzosy czy azalie.

Zalecana dawna dla stosowania mączki jako nawozu wynosi 2-3 kg na 100 m2 ogrodu w przypadku ziem żyznych, a w przypadku wyjałowionej gleby można dawkę zwiększyć do 1,5-3 kg na 10 m2.

Użycie mączki do zakładania trawnika

Zastosowanie mączki bazaltowej podczas procesu zakładania trawnika ma wiele zalet, które będziemy odczuwać długofalowo.  Jej lekko zasadowe pH pozwoli poprawić odczyn gleby, jeśli ta, na której zakładamy trawnik ma odczyn lekko kwaśny.  Zastosowanie mączki zmniejsza ryzyko wystąpienia mchu na murawie, a  pyłowa forma sprawi, że korzenie traw będą miała lepszy dostęp do wody.

Zalecana dawka podczas zakładania trawnika wynosi 1,5-3 kg na 10 m2.

Mączkę można rozsypać także na już istniejącym trawniku. Poprawiając pH gleby usunie z niego siedliska mchu, a dzięki wspaniałym właściwościom krzemionki nowe źdźbła będą twardsze, silniejsze i bardzie odporne na choroby. W wypadku sypania mączki na już istniejący trawnik, zalecana ilość to  0,5-1 kg na 10 m2.

Mączka bazaltowa – najlepszy nawóz jesienny

Ze względu na znikomą zawartość azotu, mączka bazaltowa wprost idealnie nadaje się na jesienny nawóz.  Bogactwo łatwo przyswajalnych mikroelementów przygotowuje roślinę na nadchodzący zimowy spoczynek, a krzemionka i żelazo skutecznie zwiększają mrozoodporność roślin.  Powoli uwalniane składniki odżywcze będą działały przez całą zimę i na przedwiośniu, wspomagając roślinę w wiosennym przebudzeniu i dając jej siły do intensywnego wzrostu.

Mączka bazaltowa na szkodniki i choroby

Opylanie mączką bazaltową to jedna z najpopularniejszych metod ekologicznej walki ze szkodnikami i chorobami roślin. W przypadku takich szkodników jak mszyce, gąsienice czy mączliki, pył bazaltowy doprowadza do ich uduszenia zatykając aparaty szparkowe i przetchlinki na ciele owada, uniemożliwiając mu oddychanie. Z kolei regularne opylanie roślin mączką bazaltową tworzy niekorzystne warunki dla większości patogenów grzybowych, takich jak mączniak, szara pleśń czy zaraza ziemniaczana.

Opylanie najlepiej wykonać wcześnie rano, gdy rośliny są jeszcze wilgotne od rosy. Bardzo istotnym jest jednak wykonywanie go poza porą oblotu pszczół – choć mączka nie jest toksyczna dla owadów, w przypadku zapylaczy może zadziałać podobnie jak w przypadku nieproszonych szkodników i doprowadzić do ich uduszenia.

Mączka bazaltowa w walce ze ślimakami

Z roku na rok ślimaki nagie stanowią coraz większy problem. Pojawiają się coraz liczniej i w ciągu kilku dni mogą ogołocić roślinę z liści, kwiatów czy nawet owoców. Można zastosować środki chemiczne, które powstrzymają te żarłoczne mięczaki, jednak jeśli nie chcemy stosować chemii, mączka bazaltowa będzie idealnym rozwiązaniem.

Rozsypana dookoła uprawy mączka bazaltowa stanowi naturalną zaporę dla ślimaków. Nie dość, że zawiera miedź, która je odstrasza, to do tego, przy ewentualnej próbie pokonania bariery, ślimak zostanie oblepiony bazaltowym pyłem, co skutecznie zniechęci go do dalszych działań, uniemożliwiając mu poruszanie się.

Mączka bazaltowa jako dodatek do kompostu

Dodana do kompostu mączka bazaltowa nie tylko wzbogaca jego skład, ale dzięki zawartości tlenków, stymuluje rozwój mikroorganizmów tlenowych, poprawia natlenienie kompostu i przyspiesza jego rozkład.  Dodatkowo, wiążąc amoniak, mączka nie tylko przyczynia się do ograniczenia nieprzyjemnych zapachów, ale dodatkowo zapobiega uciekaniu azotu, a także odkwasza powstający kompost. W związku z tym, mączkę można dodawać także do samodzielnie wykonywanych gnojówek (na przykład z pokrzywy czy ze skrzypu). Zalecana dawka mączki to około 5-7 kg na 100kg masy kompostowej. W przypadku dodawania mączki do gnojówek, zalecana ilość wynosi 2 łyżki stołowe na 10 litrów gnojówki.

Zaprawianie nasion mączką bazaltową

Nasiona zaprawione w ten sposób będą wolne od patogenów grzybowych, dzięki czemu młode siewki będą chronione przed takimi chorobami jak chociażby zgorzel siewek, a dodatkowo mączka będzie nawozem startowym dla kiełkujących nasion. Nasiona należy obtoczyć w mączce 3-4 dni przed wysiewem. Najczęściej zaprawianymi w ten sposób są nasiona pomidora, ogórka, rzodkiewki czy papryki, jednak zaprawę w mączce można wykonać także na cebulach – zarówno na dymce, jak i na cebulkach roślin ozdobnych.

Zaprawiać mączką bazaltową można również dołki pod sadzone krzewy czy drzewa owocowe. Zabieg ten zagwarantuje roślinie lepsze nawodnienie i dostęp do składników odżywczych w tak ważnym momencie tuż po posadzeniu.

 

Jak widać, mączka bazaltowa to preparat wszechstronny i bardzo przydatny w każdym ogrodzie - bez względu na to, czy rosną w nim jedynie rośliny ozdobne, wyłącznie murawa, czy może mamy też szklarnię albo warzywnik. Uniwersalność i naturalność mączki bazaltowej sprawia, że znajdzie ona zastosowanie w każdym typie ogrodu, dlatego jest to absolutnie niezbędny element wyposażenie każdej ogrodowej szopy czy składziku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl