Szanowni Klienci

Informujemy, że w dniach 11.12.2023 – 15.12.2023 w naszym magazynie odbywać się będzie inwentaryzacja.
Wszystkie zamówienia złożone w tym terminie zostaną zrealizowane po 15.12.2023. Przepraszamy za utrudnienia i życzymy udanych zakupów.


Łąka kwiatowa w ogrodzie - jak ją wysiać i pielęgnować?
Łąka kwiatowa w ogrodzie - jak ją wysiać i pielęgnować?

Łąka kwiatowa z roku na rok zdobywa coraz szersze grono wielbicieli. Sielska przestrzeń, usiana kolorowymi, pachnącymi kwiatami polnymi jest łatwa w utrzymaniu, nie wymaga zaawansowanej pielęgnacji, a do tego jest przyjazna naturze. Nic więc dziwnego, że stała się ona prawdziwym hitem ogrodniczym i coraz częściej zastępuje standardowy, nudny trawnik. Dlaczego warto chociaż część ogrodu zamienić w kolorową łąkę? Jak ją zasiać i pielęgnować? Na te i inne pytania odpowiadamy właśnie w tym artykule.

Zalety i wady kwiatowej łąki w ogrodzie

Łąka kwiatowa, zwana też kwietną przywodzi na myśl wakacje u babci na wsi i niekończące się kolorowe przestrzenie. Chociaż wielkie powierzchnie pokryte polnymi kwiatami są z pewnością najbardziej efektywne, nic nie stoi na przeszkodzie, by choć mały kawałek ogrodu zamienić w sielską, wiejską enklawę przyrody.

Bogactwo różnorodnych kwiatów i bylin nie tylko będzie stanowiło efektowną dekorację ogrodu, ale, w przeciwieństwie do nudnej, zielonej murawy, kwiatowa łąka oznacza korzyści dla środowiska, które być może nie są jednym z głównych powodów jej zakładania, ale na które warto zwrócić uwagę. Dzięki temu kwiatowe łąki w ogrodach wpisują się idealnie w coraz modniejszy trend ekologii i powrotu do natury. Dodaje odrobiny kontrolowanego chaosu, dzięki czemu ogród nabiera sielskiego i lekko tajemniczego charakteru. Jednak moda i estetyka to nie wszystko, gdyż taka aranżacja przestrzeni ogrodowej ma szereg innych zalet:

 • estetyka - kolorowe plamy polnych kwiatów są unikatowe i piękne przez cały sezon. Łąki kwiatowe świetnie pasują zarówno do ogrodów w stylu wiejskim i rustykalnym, jak i do nowoczesnych przestrzeni,
 • zapach - kwiatowa łąka ma cudowny zapach, który zmienia się w czasie sezonu wraz z kwitnieniem kolejnych gatunków kwiatów,
 • przyjazna pszczołom - polne kwiaty są w zdecydowanej większości miododajne. Przyciągają nie tylko pszczoły, ale także inne zapylacze. Wśród nich różnobarwne motyle i trzmiele,
 • bioróżnorodność - wiele różnych roślin, które współgrają ze sobą również pod kątem biologicznym tworzy mikrobiomy, zamieszkiwane przez owady, małe ssaki, jaszczurki i płazy,
 • zmniejszanie populacji kleszczy – mawia się, że nieskoszona trawa może być siedliskiem kleszczy, jednak w przypadku kwiatowej łąki jest zupełnie odwrotnie. Często w skład nasion wchodzą rośliny, które wydzielają olejki eteryczne odstraszające kleszcze. Dodatkowo szereg stworzeń zamieszkujących łąkę to naturalni wrogowie kleszczy, przez co ich okoliczna populacja drastycznie spada
 • termoizolacja – łąka kwietna nie tylko pomaga zatrzymać wodę w glebie, ale również obniża temperaturę otoczenia podczas letnich upałów.
 • prosta w założeniu i tania w utrzymaniu – łąki kwiatowe nie wymagają po wysianiu większych nakładów czasu i pracy. Nie trzeba jej nawozić, a koszenie przeprowadza się maksymalnie 2 razy w ciągu sezonu,
 • wszechstronność – kwiaty i inne rośliny polne poradzą sobie na każdej glebie i na większości stanowisk,

Niestety, nie ma ogrodów idealnych – również łąka kwiatowa ma pewne wady:

 • pyłki – więcej gatunków na mniejszej przestrzeni podnosi ilość pyłków, która dodatkowo drastycznie wzrasta podczas koszenia. Dlatego może to nie być zbyt dobry wybór dla alergików,
 • pszczoły – chociaż są to owady ze wszech miar pożyteczne, dla osób uczulonych na jad pszczeli mogą być zagrożeniem życia. Dlatego łąka w trakcie kwitnienia może stanowić większe ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej, ze względu na przyciąganie zapylaczy, a wśród nich pszczół,
 • chwasty – chociaż maki, chabry czy rumianek pięknie wyglądają na łące, niekoniecznie są pożądanymi roślinami na uporządkowanych rabatach i grządkach. Ponieważ nasiona polnych roślin rozsiewają się z wiatrem, na fragmentach ogrodu zagospodarowanych w inny sposób niż łąką częściej będą pojawiać się samosiejki,
 • spadek estetyki jesienią – po przekwitnięciu łąka sporo straci na estetyce.

Jak założyć łąkę kwiatową?

Założenie łąki to wymaga od nas odrobiny wysiłku. Jest to jednak jedyny wysiłek, jaki trzeba będzie w tę łąkę włożyć. Dobrze podzielić sobie zakładanie łąki kwiatowej na kilka etapów.

1. Wybór miejsca

Ponieważ rośliny wchodzące w skład łąki są dosyć uniwersalne, gleba pod nią nie musi być przesadnie żyzna. Jednak im lepsze warunki zapewnimy na starcie, tym szybciej wzrosną rośliny i bujniej będą kwitnąć. Dobrą praktyką będzie usunięcie około 5-10 cm górnej warstwy próchniczej gleby, w przypadku gleb bardziej zasobnych, aby uniemożliwić szybciej wzrastającym roślinom zagłuszenie tych rosnących wolniej.

Jeśli jednak gleba jest bardzo uboga, piaszczysta, gliniasta lub zachwaszczona, dobrze najpierw uzupełnić ją kompostem i dodać wapno, dla poprawy pH. Przed wysiewem nasion glebę trzeba przekopać i oczyścić, zwłaszcza jeśli wcześniej była ona nieużytkiem i znajduje się w niej dużo chwastów.

Z kolei, gdy chodzi o nasłonecznienie, łąki kwietne zdecydowanie lepiej się czują na stanowiskach o odpowiedniej ilości światła. W przypadku stanowisk w cieniu warto zdecydować się na specjalną mieszankę nasion zawierającą rośliny bardziej cieniolubne.

2. Wybór nasion

W ofertach sklepów ogrodniczych znajdują się gotowe mieszanki nasion do założenia łąki kwiatowej. Warto zwrócić uwagę na preferencje stanowiskowe, by dobrać odpowiednie nasiona w zależności od nasłonecznienia i wilgotności podłoża. Wśród dostępnych mieszanek można wybrać zarówno mieszanki samych kwiatów, jak i mieszanki łączące nasiona kwiatów i traw. Te drugie są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu, dają lepsze przyrosty i dzięki zawartości trawy łąka jest gęstsza, jednak trzeba zwrócić uwagę na procentową zawartość nasion kwiatów w mieszance – im jest ich mniej, tym bardziej łąka będzie przypominała zwykły trawnik z niewielką ilością kwiatów.

Dobrym sposobem na zbilansowanie traw i kwiatów jest dodanie nasion pojedynczych kwiatów łąkowych do gotowej mieszanki.

3. Wysiew nasion

Zakładanie łąki najwygodniej jest przeprowadzić na wiosnę. Wysiew nasion powinien wtedy nastąpić od połowy marca do początku czerwca, jednak najlepiej wybrać termin w okolicach drugiej połowy kwietnia, co pozwoli uniknąć ostatnich przymrozków, a jednocześnie sprawi, że już w czerwcu będzie można cieszyć się kolorowym, łąkowym kobiercem.

Po wysianiu nasion należy pamiętać o regularnym podlewaniu oraz, w razie potrzeby, o usuwaniu chwastów.

Drugim terminem wysiewu jest jesień. Wrzesień jest najbardziej polecanym miesiącem, ponieważ część roślin ma wtedy szanse na wykiełkowanie przed zimą, co sprawi, że wiosną będą wzrastały szybciej i będą bardziej odporne na chwasty. Jednak popularny jest także wysiew listopadowy. Wtedy nasiona przechłodzone przez okres zimowy są bardziej odporne i wykazują się lepszym kiełkowaniem na wiosnę. Przy wysiewie listopadowym nie ma także konieczności podlewania nasion.

Pielęgnacja łąki kwietnej

Chociaż łąka kwiatowa ogólnie rzecz biorąc dba o siebie sama, nie oznacza to, że można całkowicie pozostawić ją samą sobie. Aby jednak móc przez cały sezon cieszyć się ogrodową namiastką łąki, należy wykonać pewne czynności, które ją wzmocnią i pozwolą trwać w dobrej kondycji.

Regularne podlewanie w czasie kiełkowania jest zabiegiem koniecznym. Niedobory wody w tym czasie mogą sprawić, że wyrosną tylko najodporniejsze gatunki, przez co łąka będzie dość rzadka i biedniejsza od spodziewanej.

Osoby, które do tej pory uprawiały wyłącznie trawnik, będą mogły odetchnąć z ulgą, bo łąkę kwiatową kosi się zaledwie dwa razy w roku. Pierwsze koszenie przypada w czerwcu/lipcu, a następne w sierpniu/wrześniu. Skoszone rośliny pozostawia się kilka dni do wyschnięcia, żeby umożliwić osypanie się nasion, a następnie zbiera. Łąka może wymagać również usuwania chwastów i warto zwrócić uwagę, że usuwanie musi odbyć się ręcznie bez stosowania środków chwastobójczych, które użyte na chwasty zaszkodzą również roślinności łąkowej.

Czynnością, której można zaniechać jest za to nawożenie. W zasadzie nawożenie jest nawet niewskazane, ze względu na to, że przyspieszyłoby wzrost roślin szybkorosnących, które mogłyby zagłuszyć pozostałe gatunki. Jeśli jednak gleba jest bardzo słabej jakości, wtedy można zasilić ją preparatami bogatymi w krzemionkę i potas.

Cena założenia łąki kwiatowej - ile to kosztuje?

Zdecydowanie największe koszta związane są z zakupem odpowiednich nasion. Kosz materiału siewnego na powierzchnię około 100m2 oscyluje w granicach 150-300 zł w zależności od wybranej mieszanki. W przypadku zatrudnienia profesjonalnej firmy ogrodniczej należy liczyć się z kosztami w wysokości około 1000 zł za 100m2.

Ze względu na zróżnicowane ceny nasion, warto zapoznać się ze składem mieszanek do zakładania łąk kwiatowych, by wybrać tę najbardziej odpowiadającą zarówno preferencjom, jak i warunkom, które mamy w ogrodzie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl