Jak prawidłowo dokarmiać ptaki w okresie zimowym?
Jak prawidłowo dokarmiać ptaki w okresie zimowym?

Zima to trudny czas dla dzikich zwierząt – w tym ptaków. Trudności ze znalezieniem pożywienia, mróz, wiatr, opady i poszukiwania pokarmu, które konsumują cenną energię. Dlatego bez względu na to, czy mamy ogród czy wyłącznie maleńki balkon, warto pomyśleć o skrzydlatych braciach i siostrach mniejszych i pomóc im w przetrwaniu ciężkich, zimowych tygodni.

Dlaczego warto dokarmiać ptaki zimą?

Temat dokarmiania dzikich zwierząt powraca jak bumerang każdej zimy. Sporo czasu w social mediach poświęca się zwłaszcza wolno żyjącym kotom, uczula się właścicieli podwórkowych psów na poprawę warunków bytowych wszelkich Burków i Cezarów, ale równie sporo przestrzeni poświęcone jest ptakom. Zwłaszcza, że na obszarach miejskich obserwuje się gwałtowny spadek populacji niektórych, do niedawna pospolitych gatunków – na przykład wróbli.

Dokarmianie ptaków może mieć wartość edukacyjną, nie tylko dla najmłodszych, ale także dla dorosłych. Zwabione perspektywą łatwo dostępnego jedzenia, stałymi gośćmi w ogrodzie czy na balkonie mogą stać się nie tylko popularne wróble i sikorki, ale też trznadle, kosy, kwiczoły, mazurki, dzięcioły, gile i wiele innych. Zanim jednak postawimy pierwszy karmnik i uzupełnimy go ptasim jedzeniem, warto zapoznać się z paroma zasadami dokarmiania ptaków, ponieważ łatwo jest popełnić błędy, które mogą przynieść im więcej szkody niż pożytku.

Jak prawidłowo dokarmiać ptaki?

Kiedy dokarmiać?

Dokarmianie zaczynamy w momencie, w którym spadnie pierwszy śnieg, ale w ilości, która przykryje wszystko dookoła. Podczas zim o skąpych opadach lub całkowicie bezśnieżnych okresów ptaki poradzą sobie bez naszej pomocy, bo to właśnie pokrywa śniegowa uniemożliwia im poszukiwanie pożywienia i żerowanie. Zbyt wczesne wysypywanie pokarmu może zaburzyć wędrówkę niektórych gatunków, takich jak łabędzie czy kaczki, które mając dostatek jedzenia w okresie wylotu, mogą spóźnić się z odlotem i pozostać na miejscu, co może spowodować, że w okresie zimowym będą musiały trafić pod opiekę ośrodków dla dzikich zwierząt.

Jak wybrać dobry karmnik?

W sklepach i marketach można znaleźć wiele różnych form karmników dla ptaków – od tych najbardziej prostych, po wyszukane i dekoracyjne formy. Również samodzielne wykonanie karmnika nie powinno nastręczać trudności – w internecie jest mnóstwo projektów, od najprostszych karmników z plastikowych butelek, po małe dzieła sztuki wykonane z listewek. Bez względu na to, który karmnik zdecydujemy się wykorzystać, warto pamiętać, że musi on zabezpieczać pokarm przed wywianiem, zasypaniem czy zawilgoceniem, dlatego powinien mieć on daszek, który ochroni zawartość przed opadami i osłonę, która uniemożliwi wydmuchanie pokarmu przez wiatr. Jednocześnie karmnik musi być bezpieczny dla ptaków, umożliwiając im swobodny przylot i odlot.

Warto pamiętać o tym, że karmnik może przyciągać nie tylko ptaki, ale również drapieżniki – zwłaszcza wolno żyjące czy wychodzące koty, które zwabione mnogością ptaków przy karmniku, mogą próbować polowania na nie. Dlatego dobrze jest umieścić go tak, by możliwie utrudnić dostęp drapieżnikom. Jednocześnie powinien być zamocowany w sposób na tyle solidny, by nie spadł podczas silnego wiatru lub nasilonych opadów.

Czym dokarmiać ptaki?

Wydaje się, ze odpowiedź na to pytanie jest prosta, jednak okazuje się, że nic bardziej mylnego. Wciąż wiele osób popełnia kardynalny błąd, wrzucając do karmników nie tylko popularne pieczywo, ale wręcz resztki posiłków. W ten sposób nie tylko nie pomożemy ptakom, ale możemy przyczynić się do zmniejszenia populacji. Na przykład pieczywo zalega w żołądkach ptaków pęczniejąc, co prowadzi do poważnych powikłań ze strony układu pokarmowego i może doprowadzić do padnięcia.

Czym zatem napełnić karmnik?

Można skorzystać z gotowych mieszanek ziaren dla ptaków dostępnych w sklepach lub wysypać kaszę, zboża, ziarna słonecznika i konopi, pestki dyni, płatki owsiane czy orzechy. Część ptaków lubuje się w tłuszczu zwierzęcym – na przykład sikorki uwielbiają słoninę, można więc zawiesić jej kawałek na drzewie lub kupić gotową, tak zwaną zimową kulę. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby zebrać niezjedzone resztki po 2 – 3 tygodniach, bo zjełczały tłuszcz może ptakom zaszkodzić.

To, jakie ptaki będziemy oglądać najczęściej w okolicy karmnika, zależy głównie od rodzaju wysypanego pokarmu:

  • Gołębie, kawki, gawrony i sierpówki - jedzą grubą kaszę i ziarna pszenicy
  • Sikorki lubują się w słoninie, ale nie pogardzą ziarnami słonecznika, łuskanymi orzechami i ziarnem konopi
  • Wróble i mazurki - najchętniej stołują się w miejscach serwujących proso, łuskany słonecznik i drobne kasze
  • Zięby i dzwońce uwielbiają ziarna konopi i słonecznika
  • Kosy i kwiczoły chętnie poczęstują się kawałkami jabłek, mrożonymi owocami porzeczki, jarzębiny i czarnego bzu, nie pogardzą też rodzynkami
  • Trznadle będą wdzięczne za proso, łuskany owies i płatki owsiane
  • Z kolei jeśli w okolicy znajdują się łabędzie lub kaczki, możemy poczęstować je ziarnami zbóż, pokrojonymi warzywami lub specjalnym granulatem dla ptaków wodnych.

Czego nie podawać?

Wcześniej wspomniany chleb to naprawdę spore zagrożenie dla ptactwa. Nie chodzi tutaj być może tyle o chleb sam w sobie, lecz o sytuację, w której jest on najczęściej znajdywanym przez ptaki pokarmem. W minimalnych ilościach nie jest szkodliwy, jednak warto wyjść z założenia, że jest to najłatwiejszy do pozyskania pokarm dla ptaków, więc warto zaoferować im coś innego, co będzie dla nich nie tylko zdrowsze, ale na pewno smaczniejsze.

Do listy produktów zakazanych dopisać należy też wszystko, co solone – orzeszki, solona słonina. Odpadają wszelkie pozostałości ludzkich przegryzek – ciastka, czipsy, paluszki i inne wyroby piekarniczo cukiernicze. Chociaż niektóre ptaki lubią drobno pokrojone mięso, to nie warto wykładać go do karmnika, bo może ono przywabić drapieżniki. Może też ulec zepsuciu i zaszkodzić stołującym się ptakom. Innymi niepożądanymi w karmniku produktami są wszystkie pęczniejące pokarmy – np pęczak lub suszone owoce.

Naturalny karmnik w ogrodzie

Jeśli mamy własny ogród, dobrze jest posadzić w nim rośliny, które są rezerwuarem zimowego pożywienia dla ptaków. Wśród atrakcyjnych dla ptaków krzewów najlepiej posadzić czarny bez, kalinę, jałowiec, dereń czy cis. Ich owoce zapewniają ptakom dawkę zimowych witamin. Z drzew warto wybrać jarzębinę, głóg czy ptasią czereśnię. Z kolei przyciągające zimą ptaki pnącza to winorośl, bluszcz pospolity i winobluszcz.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl