Jak często opróżniać szambo ekologiczne?
Jak często opróżniać szambo ekologiczne?

Szambo ekologiczne to zbiornik wykonany z tworzyw sztucznych. Może być również betonowy, ale będący jedną całością. Zbiornik taki jest połączony z drenażem rozsączającym. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do miejskich lub wiejskich oczyszczalni. Dobrze sprawdza się zatem na wsiach, obrzeżach miast, działkach ROD czy na letniskach.

Co to jest szambo ekologiczne

Wiedzieć należy, że szambo ekologiczne to nie to samo co zwykłe szambo, nawet jeśli zbudowane jest całościowo i nie ma możliwości przeciekania. By było ekologiczne, musi posiadać możliwość rozsączania przefiltrowanej i oczyszczonej wody do podłoża. Nie jest to również przydomowa oczyszczalnia ścieków. Oczyszczalnia różni się od takiego szamba budową i kosztami wykonania (tu są wyższe).

Szambo ekologiczne posiada wieloetapowy system oczyszczania ścieków, wykorzystując w tym celu osadnik wstępny i drenaż rozsączający. I w przeciwieństwie do szamba klasycznego opróżnia się go raz do roku a nawet raz na kilka lat. Dobór wielkości szamba ma związek ilością osób zamieszkujących dane gospodarstwo. Najczęściej wybieranymi modelami są te na 3-4 osoby lub 4-6 osób. Ważnym jest by do liczby mieszkańców dobrze dobrać długość osadnika wstępnego oraz ciągów drenarskich, mogłoby się bowiem okazać, że ścieki nie zostaną dobrze oczyszczone i zaczną zatruwać środowisko wkoło domu, wody gruntowe a w konsekwencji nas samych. Pod uwagę należy wziąć również przepuszczalność gruntu. 

Gdzie umiejscowić ekologiczne szambo

By wybudować szambo ekologiczne należy dysponować równym, otwartym terenem o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Wymaga tego konieczność zachowania odpowiednich odległości osadnika wstępnego oraz rur drenujących od domu, sąsiednich działek, studni czy innych elementów. Nie może go również porastać roślinność ze zbyt rozbudowanym systemem korzeniowym. Grunt, w którym będzie umieszczone szambo ekologiczne powinien być bogaty w żwir, piaski lub pospółkę. Jeśli jest glina lub ił, w zasadzie takie podłoże nadaje się do wymiany. Powinno się również zachować odległość minimum 1,5 metra dolnego poziomu drenażu od górnego poziomu wód gruntowych. A rury drenujące należy zabezpieczyć agrowłókniną i warstwą żwiru by się nie zapychały.

Budowa i działanie

Zanim rozpocznie się budowę takiego szamba ekologicznego, koniecznie trzeba się zapoznać z obowiązującymi przepisami, by zachować zgodnie z nimi odległości od domu, działki sąsiadów czy studni.

Szambo ekologiczne składa się ze zbiornika wykonanego z betonu lub tworzywa sztucznego, który pełni funkcję osadnika wstępnego. W nim to zachodzi zjawisko sedymentacji, czyli nieczystości stałe opadają na dno a te płynne są oddzielane i przepływają do rur drenażowych. Na końcu zbiornika znajdują się kosze filtracyjne, który zabezpiecza przed przedostawaniem się nieczystości stałych do drenaży. Kosze te należy systematycznie czyścić. System drenażu rozsączającego znajduje się za zbiornikiem wstępnym. Jest to system perforowanych przewodów, który równomiernie rozprowadza zutylizowane ścieki pod powierzchnią ziemi. Ich długość zależy od wielkości działki, wielkości zbiornika i warunków gruntowych. Jeśli jest to domek jednorodzinny są to przeważnie 2-3 ciągi przewodów, na końcu których znajdują się kominki napowietrzające, które poprzez dostarczanie powietrza wspomagają proces utylizacji ścieków.

Opróżnianie szamba ekologicznego

Jest duża różnica między częstotliwością opróżniania szamba klasycznego a tego ekologicznego. To klasyczne jest w zasadzie wypełnione zanieczyszczoną wodą, podczas gdy woda z szamba ekologicznego po oczyszczeniu wraca do środowiska. Dlatego szambo klasyczne trzeba niestety wypompowywać raz lub dwa w miesiącu, w zależności od jego wielkości i liczby osób, które z niego korzystają. W zbiorniku szamba ekologicznego gromadzi się jedynie osad, który należy usunąć dopiero, gdy przekracza połowę objętości zbiornika. A zdarza się to średnio raz w roku. Budowa szamba ekologicznego jest droższa niż tego klasycznego. Ale poniesione koszy szybko się zwracają, gdyż eliminuje się częste wzywanie wozu asenizacyjnego, który sporo kosztuje.

Sprawdź również nasze ekologiczne preparaty do szamba.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl