Szanowni Klienci

Informujemy, że w dniach 11.12.2023 – 15.12.2023 w naszym magazynie odbywać się będzie inwentaryzacja.
Wszystkie zamówienia złożone w tym terminie zostaną zrealizowane po 15.12.2023. Przepraszamy za utrudnienia i życzymy udanych zakupów.


Gnojówka z pokrzywy - na co działa, jak i gdzie stosować i jak odpowiednio ją przygotować?
Gnojówka z pokrzywy - na co działa, jak i gdzie stosować i jak odpowiednio ją przygotować?

Wraz ze wzrostem świadomości i pędem za ekologią, do łask wracają receptury stosowane przez babcie i dziadków, a chwilowo zapomniane, wyparte przez rozwój techniki i łatwy dostęp do nowoczesnych, choć często również szkodliwych i toksycznych metod uprawy ogrodu. Jedną z odkrytych na nowo grup specyfików są wszelakie gnojówki roślinne, wśród których gnojówka z pokrzywy jest zdecydowanie najprostsza w przygotowaniu i najbardziej popularna.

Na co jest dobra gnojówka z pokrzywy?

Nawet profesjonalni ogrodnicy, stosujący chętnie chemiczne środki ochrony roślin oraz sztuczne nawozy przyznają coraz częściej, że gnojówka z pokrzywy jest dobrym rozwiązaniem na wzmocnienie roślin w uprawie amatorskiej. Z pewnością skuteczność gnojówki pokrzywowej jest niższa niż chemicznych pestycydów, jednak w zupełności wystarczająca na zduszenie wielu chorób w zarodku, pod warunkiem wczesnego ich wykrycia. Podobna skuteczność odnosi się również do początkowej fazy inwazji owadów.

Wysoką skuteczność gnojówki z pokrzywy można zauważyć w zwalczaniu takich szkodników jak:

  • Mszyce
  • Przędziorki
  • Miseczniki

Z kolei w przypadku chorób grzybowych, gnojówka z pokrzywy skutecznie pomaga w zwalczaniu szarej pleśni, mączniaka rzekomego i mączniaka prawdziwego.

Pokrzywa jest bogata w witaminy B, C i K, zawiera kwas pantotenowy, flawonoidy, histaminę, acetylocholinę, kwas mrówkowy, krzemowy, olejki eteryczne i fitoncydy, a także bogactwo składników mineralnych, takich jak żelazo, krzem, mangan, wapń i magnez. To sprawia, że gnojówka z pokrzywy jest również idealnym nawozem, a działanie osłonowe wspomaga roślinę i powoduje, że jest bardziej odporna na choroby i ataki szkodników.

Gnojówki Roślinne 14 Łatwych Przepisów - Sprawdzone Metody - E-Book

Gnojówki Roślinne 14 Łatwych Przepisów - Sprawdzone Metody - E-Book

Jak przygotować gnojówkę z pokrzywy?

Aby przygotować gnojówkę z pokrzywy, trzeba przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiedni pojemnik. Nie może to być jednak pojemnik metalowy ani betonowy, gdyż zachodzące podczas fermentacji gnojówki procesy, mogłyby spowodować, że związki z metalu lub betonu dostałyby się do gnojówki. Dlatego najlepiej sprawdzi się duże plastikowe wiadro lub beczka.

Aby przygotować 10 litrów roztworu, potrzeba kilograma ziela pokrzywy. Najlepiej zrywać młode pędy i liście, bo są one najbogatsze w substancje odżywcze i soki. Najlepiej ścinać pokrzywę jeszcze przed kwitnięciem, wtedy jest najbardziej wartościowa. Ziele pokrzywy należy pociąć na mniejsze fragmenty i ułożyć na dnie pojemnika, a następnie zalać 10 litrami wody – najlepiej deszczówki. Pojemnik należy ustawić w cieniu, możliwie z dala od domu, ponieważ gnojówka wydziela dość intensywną i nieprzyjemną woń. Aby ograniczyć odór, można dosypać dolomitu.

Pojemnik należy przykryć gazą, żeby do środka nie wpadły muchy ani inne owady, jednak nie wolno zamknąć jej szczelnie – dostęp powietrza jest kluczowy dla postępu fermentacji. Codziennie należy przemieszać dokładnie zawartość pojemnika, żeby wszystkie fragmenty pokrzyw uległy fermentacji.

Pełnowartościową gnojówkę z pokrzywy otrzymujemy po 2 do 4 tygodni. Sygnałem świadczącym o zakończeniu procesu fermentacji będzie zanik bąbelków powietrza na powierzchni płynu, a jego kolo zmieni się na lekko brunatny. Jeśli nie ma możliwości zlania gotowego preparatu we wskazanym okresie po 2 – 4 tygodniach od zalania, gnojówka może pozostać w pojemniku nawet 1,5 miesiąca, nie tracąc swoich właściwości. Należy jednak umieścić pojemnik w zacienionych miejscu i nie dopuścić do nadmiernego nagrzania roztworu.

Jak stosować gnojówkę?

Gnojówkę stosowaną jako nawóz, rozcieńcza się w stosunku 1:10 i tak przygotowanym roztworem podlewa rośliny. Jest to wskazany nawóz dla wielu warzyw (za wyjątkiem fasoli, cebuli i czosnku), kwiatów jednorocznych i bylin, krzewów i drzew owocowych, a nawet iglaków.

Jeśli gnojówka ma działać wspomagająco w walce z chorobami lub szkodnikami, wykonujemy oprysk z gnojówki rozcieńczonej w stosunku 1:20. Oprysk można powtarzać kilkukrotnie w okresie od maja do lipca, jednak nie częściej niż raz w tygodniu. Zapobiegawczo przeciw mszycom i przędziorkom można stosować również wyciąg z pokrzywy, który otrzymujemy po 12 do 24 godzin od zalania ziela. Wyciąg stosuje się w rozcieńczeniu 1:5.

Gnojówka sklepowa

Dla osób, które nie mogą samodzielnie przygotować gnojówki, na przykład z powodu braku ogrodu, a nie chcą rezygnować z jej drogocennych właściwości, na rynku znajdują się preparaty, będące oczyszczoną gnojówką z pokrzyw. (np. Nawóz pokrzywa Gnojówka BIO od Target, czy Pokrzywa – Stymulator Wzrostu Substral). Jest to idealnie rozwiązanie dla osób, które nie tylko nie mają możliwości przygotowania gnojówki, ale też nie zużyją większej jej ilości w okresie jej przydatności do użycia. Oferowane w sprzedaży środki do koncentraty o długiej dacie przydatności, pozbawione nieprzyjemnego zapachu i łatwe w użyciu – zarówno do podlewania, jak i do oprysku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl