Ekologiczny nawóz z pokrzyw
Ekologiczny nawóz z pokrzyw

Pokrzywa w zasadzie kojarzy się z uciążliwym chwastem. Na dodatek bliskie z nią spotkanie powoduje piekące i swędzące bąble. Nic przyjemnego. Ale pokrzywa to nie tylko chwast i bąble. To również liście i korzenie o niezwykłych właściwościach leczniczych. Zawiera witaminy: K, A, C i B2 oraz minerały: żelazo, wapń i magnez. Jest również nieocenionym wsparciem w leczeniu wielu chorób. Ale dziś nie o zbawiennym wpływie na zdrowie człowieka, dziś o pokrzywie jako niezastąpionym nawozie. Nawozie naturalnym, ekologicznym, o wielu właściwościach.

Jak przygotować nawóz z pokrzyw

Gnojówka z pokrzyw – najbardziej wartościowy będzie nawóz, który zostanie przygotowany z młodych pędów i liści pokrzywy, roślinie na powinna wejść w fazę kwitnienia. Do przygotowania potrzebne będzie plastikowe wiadro, 10 litrów wody oraz 1 kilogram posiekanych pokrzyw. Na dno ułożyć należy pokrzywy, zalać wodą i odstawić w ciepłe miejsce. Zawartość wiadra mieszamy codziennie by dostarczyć tlen do fermentacji. Nawóz będzie gotowy gdy przestanie się burzyć i uzyska ciemniejszy kolor. A stanie się to po około 2 tygodniach do 20 dni. W trakcie fermentacji wokół będzie unosił się dość nieprzyjemny zapach. By go złagodzić do wiadra należy dosypać mączkę skalną. Nie tylko pozbędziemy się ostrego, nieprzyjemnego zapachu, ale płyn wzbogaci się o potas. Jeśli nie ma pod ręką mączki, kwity kozłka lekarskiego złagodzą nieprzyjemną woń.

Gdy gnojówka z pokrzyw przestanie się pienić, oznacza to, że jest gotowa do użycia jako naturalny, w pełni ekologiczny, niezwykle wartościowy nawóz. Jednak by go użyć należy rozcieńczyć gnojówkę w stosunku 1:10. By nawożenie było optymalne, uprawiane rośliny należy podlewać co dwa tygodnie.

pokrzywa do roślin

Wyciąg z pokrzyw – jeśli brak jest możliwości i czasu na przygotowanie gnojówki, można o wiele szybciej przygotować wyciąg. Wystarczy 0,5 kilograma samych liści pokrywy i 5 litrów wody. Taką mieszaninę odstawić należy w ciepłe miejsce na jedną dobę. Można nią podlać rośliny (szczególnie pomidory rewelacyjnie reagują na taki nawóz). Nie jest to tak rewelacyjny nawóz jak gnojówka, ale bez wątpienia jest nawozem ekologicznym, który wzbogaci ziemię w wiele składników odżywczych. Taką mieszaniną, już bez rozcieńczania, można podlewać uprawiane rośliny co 2 tygodnie.

Ściółkowanie pokrzywami – gdy zrobienie i gnojówki i wyciągu z pokrzyw nie jest możliwe, wystarczy użyć pędy z liśćmi młodej pokrzywy jako ściółki dla roślin użytkowych. Ten zabieg poprawi strukturę gleby i zwiększy plony. Składniki odżywcze zawarte w pokrzywach przenikną w procesie gnicia do gleby i będą doskonałą odżywką dla uprawianych roślin.

Kompostownik z dodatkiem pokrzyw – pokrzywa to roślina, która przyspiesza tworzenie się kompostu. Kompostownik należy regularnie zasilać ściętymi pędami pokrzywy. Nie tylko spowoduje to szybszy rozkład wszystkich kompostowanych roślin ale także wydatnie zasili jego skład w wiele substancji pokarmowych. By proces kompostowania znacząco przyspieszyć, można co 2 tygodnie wylewać na taką pryzmę chwastów wiadro pokrzywowej gnojówki. Nie tylko o kilka miesięcy skróci okres kompostowania, ale i bardzo ubogaci kompost o składniki odżywcze.

Pokrzywa to uciążliwy chwast, na dodatek kontakt z nią jest nieprzyjemny i bolesny. Ale jak widać jest też niezwykle wartościowym, naturalnym i ekologicznym nawozem, dostarczającym glebie wiele pierwiastków, które mają ogromny wpływ na zwiększenie plonów. Dlatego warto zachować ją gdzieś w kąciku, przy płocie i czerpać z jej zasobów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl