Ekologiczne zaprawianie czosnku
Ekologiczne zaprawianie czosnku

Amatorska uprawa czosnku w Polsce staje się coraz bardziej popularna. A w zasadzie staje koniecznością, bo nasz rynek zalewa ten chiński. Uprawa czosnku prosta nie jest, tym bardziej, że chciałoby się mieć tak dorodny jak ten ze sklepu. Ale nie jest to niemożliwe, trzeba tylko spełnić kilka warunków.

Czosnek najlepiej ukorzenia się i najszybciej rosną jego liście, gdy dni jest krótkie a temperatury niskie. Optymalna powinna oscylować w granicach 0-10oC, zarówno gdy główki przechowujemy jak i później, gdy jest już posadzony i ma jeszcze mały szczypior. Takie warunki sprzyjają wykształcaniu się pąków pochwowych liści, z których następnie tworzą się ząbki czosnku. Idealnie jest, gdy wiosna jest wczesna, ale dość chłodna i do tego wilgotna a lato ciepłe i też niezbyt suche. Jeśli występuje deficyt opadów w miesiącach letnich, czosnek koniecznie trzeba podlewać. Warunki pogodowe to jedno i nie na wszystko mamy wpływ. Ale to, na co mamy, to zapewnienie roślinom odpowiedniego podłoża. A wymagania czosnku są naprawdę duże. Ziemia musi być bardzo żyzna, do tego piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna, bez tendencji do tworzenia się zastoin wodnych, ale za to dobrze utrzymująca wilgoć. Odczyn gleby powinien mieścić się w przedziale między 6,5 a 7,0 pH.

Jest jeszcze jeden warunek, bez którego trudno będzie uzyskać satysfakcjonujące plony. Czosnek bowiem jest bardzo wrażliwy na choroby grzybowe a także na ataki szkodników, w tym nicieni. Nie ma żadnego skutecznego środka na nicienie, ale można sobie z nimi poradzić sadząc wkoło uprawy czosnku aksamitki. Natomiast by zabezpieczyć ząbki przed chorobami grzybowymi, bardzo ważnym jest by je przed sadzeniem zaprawić.

Ekologiczne sposoby zaprawiania nasion

Zaprawianie nasion przynosi naprawdę wiele korzyści. Nie tylko niszczy patogeny i szkodniki, które znajdują się na ząbkach czosnku i w ich wnętrzu, ale również chroni rośliny przed tymi, które znajdują się w podłożu. Zaprawianie nasion wspomaga również rozwój nasion na starcie i przyspiesza ukorzeniania się roślin.  Jest to gwarancja dużo wyższych i zdrowszych plonów.

Sposobów zaprawiania nasion jest kilka. Zaprawę można zrobić samodzielnie lub kupić gotową. Jeśli stosujemy zaprawę suchą, nie ma konieczności sadzenia ząbków czosnku od razu. Jeśli jednak zaprawa jest mokra, dobrze jest od razu po osuszeniu umieścić ząbki w podłożu.

Naturalnych sposobów zaprawiania nasion czosnku jest kilka:

  • wywar z gałązek czeremchy zwyczajnej – garść gałązek czeremchy, które jeszcze nie wypuściły listków wiosną należy drobno posiekać, zalać wrzątkiem, gotować pół godziny a po ostudzeniu moczyć w nim ząbki czosnku całą noc, następnie osuszyć i sadzić w gruncie,
  • napar z rumianku – 15 g suszu należy zalać gorącą wodą, przykryć a po ostudzeniu dolać 1 l letniej wody, moczyć w nim ząbki czosnku przez pół godziny, następnie od razu po osuszeniu sadzić,
  • nadmanganian potasu – w roztworze 0,03% moczyć ząbki przez 20 minut, następnie osuszyć i sadzić,
  • mączka bazaltowa lub popiół z czeremchy zwyczajnej – jest to tzw. zaprawianie na sucho. Wkłada się ząbki do słoiczka, w którym znajduje się mączka lub popiół i energicznie potrząsa, po czym zostawia się je na kilka dni. Sadząc następnie czosnek do dołka dobrze jest również wsypać tę mączkę bazaltową albo popiół ze słoiczka, które nie przylgnęły się do ząbków,
  • Biochikol – naturalny preparat wspomagający rozwój roślin idealnie nadaje się również do zaprawiania nasion. Stosuje się do tego celu roztwór 2,5%,
  • Grevit 200 SL i Biosept 33 SL – stosuje się wg. zaleceń producenta zamieszczonych na etykiecie, są to preparaty pochodzenia roślinnego.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl