Szanowni Klienci

Informujemy, że w dniach 11.12.2023 – 15.12.2023 w naszym magazynie odbywać się będzie inwentaryzacja.
Wszystkie zamówienia złożone w tym terminie zostaną zrealizowane po 15.12.2023. Przepraszamy za utrudnienia i życzymy udanych zakupów.


Ekologiczne rozwiązania dla domu i ogrodu
Ekologiczne rozwiązania dla domu i ogrodu

Już na etapie budowy domu powinno się zadbać o ekologiczne rozwiązania, które będą pozytywnie wpływały zarówno na otoczenia jak i na nas samych. Każdy człowiek, świadomy zagrożeń jakie niesie za sobą zanieczyszczanie środowiska, powinien naprawianie świata zaczynać od siebie. Budowa domu, który będzie wykorzystywał wszelkie możliwości, by być domem przyjaznym dla otoczenia oraz ekologicznie prowadzony ogród mogą być tego początkiem. Ale również wówczas, gdy już jesteśmy właścicielami domu możemy wiele w nim zmienić alby stał się miejscem, które nie truje otoczenia choćby dymem z palącego się w piecu węgla. Czasami rozwiązania ekologiczne są dość kosztowne na starcie, jak choćby zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Jednak inwestycja ta po pewnym czasie w wymiarze finansowym się zwróci, natomiast w wymiarze pozytywnego oddziaływania na nasze otoczenie, zwraca się natychmiast po jej zainstalowaniu. Natychmiast bowiem znika bowiem toksyczny dym z komina. Ale już gromadzenie deszczówki, ściółkowanie podłoża czy zakładanie łąk kwietnych zamiast trawnika, to inwestycje w zasadzie groszowe.

Dom ekologiczny to taki, który zbudowany jest z dobrej jakości, jak najbardziej naturalnych materiałów i który nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji. Ekologiczny ogród pozwoli żyć w czystym środowisku i korzystać ze zdrowych owoców oraz warzyw.

Ekomateriały do budowy domu

Ekomateriały często nie należą do najtańszych, ale na każdym etapie budowy czy też remontu domu można choć częściowo je zastosować nie ponosząc znacząco większych kosztów. Do budowy domu dobrze jest wybierać materiały trwałe, których zbyt szybko nie trzeba będzie utylizować. Warto zamieniać materiały wyprodukowane z tworzyw sztucznych na te naturalne, ot choćby ocieplić dom wełną mineralną zamiast styropianem. Warto jest również wykorzystywać przy budowie domu drewno.  

Energooszczędne - ekologiczne rozwiązania w domu

W zasadzie między domem ekologicznym a domem energooszczędnym można postawić znak równości. Co prawda nakłady na zakup nowoczesnych technologii, które uczynią nasz dom energooszczędnym są nieco wyższe, ale od razu zaczynają się zwracać, czy to w postaci rządowych dotacji czy dużo niższych rachunków za media. Im większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, tym mniejsze później rachunki a przy tym są to rozwiązania przyjazne środowisku.

Oszczędzanie wody w domu

Ale dom w stylu eko to nie tylko oszczędność energii, to również rozwiązania, które pozwalają np. zużywać mniej wody. Najprostszy przykład – prysznic zamiast wanny. Ale można również zastosować baterie z perlatorem.

Rekuperacja - oszczędna i komfortowa wentylacja

Rekuperacja to jedno z kluczowych rozwiązań stosowanych w domach, które noszą miano eko. Ma za zadanie utrzymanie wysokiej jakości powietrza z jednoczesnym maksymalnym ograniczeniem strat ciepła, które często zwyczajnie ucieka kominami wentylacyjnymi. By w domu mieć świeże powietrze, wciąż musi następować jego wymiana z tym na zewnątrz budynku. Zwłaszcza zimą ciepłe powietrze z wnętrza domu wymieniane jest z zimnym z zewnątrz, które to wymaga ponownego ogrzania. Powoduje to znaczące straty ciepła. Zastosowawszy jednak w systemie grzewczym tzw. rekuperatora powoduje, że powietrze, które wpływa do domu ogrzewa się od tego, które z domu wypływa. Pozwala to zaoszczędzić około 30% ciepła.

Pompa ciepła - nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie domu

Choć inwestycja w instalację pompy ciepła jest znacznym kosztem, to korzyści płynące z zastosowania tego rozwiązania są ogromne. I to zarówno dla nas samych jak i dla otoczenia. Pompa ciepła pobiera darmową energię ze środowiska i przenosi ją do naszego domu przy pomocy energii elektrycznej, za którą nie musimy płacić, jeśli korzystamy z paneli fotowoltaicznych. I choć koszt inwestycji wielu zniechęca, to energia oraz ciepła woda i ogrzewanie są po prostu darmowe a przy tym zupełnie dla środowiska neutralne.

Panele fotowoltaiczne – własne źródło prądu

Kolejne rozwiązanie, nie najtańsze może na poziomie inwestycji, ale dające w procesie użytkowania darmowy prąd, dzięki energii słonecznej. Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Tym bardziej, że dotowane są przez państwo. Wymiana ogrzewania węglem lub drewnem na ogrzewanie elektryczne, zasilane bateriami słonecznymi, to ogromna ulga dla środowiska. Oprócz wymiernych korzyści finansowych pozwala nam żyć w czystym środowisku.

Przydomowa oczyszczalnia - ekologiczne zagospodarowanie ścieków

Jeśli nie ma możliwości by dom podłączyć do kanalizacji, to doskonałym rozwiązaniem ekologicznym jest zainstalowanie przydomowej, biologicznej oczyszczalni ścieków. Bakterie zajmują się zanieczyszczeniami, oczyszczona woda rozsącza się na terenie działki a nam pozostaje zadbanie o używanie odpowiednich preparatów do szamba ekologicznego i wywóz nieczystości raz na kilka lat.

Ekologiczne rozwiązania w ogrodzie

Zbiorniki na deszczówkę

W dobie ocieplania się klimatu i pogłębiających się problemów z brakiem wody, kluczowym rozwiązaniem staje się zagospodarowywanie deszczówki. Zbiorniki na tę darmową wodę powinny stać pod każdym wypustem z rynny. Tym bardziej, że można obecnie zakupić naprawdę piękne pojemniki na wodę, czy to stylizowane na stare beczki czy piękne amfory, które nie tylko zapewnią nam wodę do podlewania ogrodu czy mycia samochodu, ale również staną się niebanalną ozdobą ogrodu.

Kompostownik

Budowa kompostownika i składowanie w nim wszelkich organicznych odpadów z domu i ogrodu to doskonały sposób na pozyskanie najwyższej jakości nawozu, na dodatek zupełnie darmowego. Wszelkie odpadki z kuchni pochodzenia roślinnego a także skorupki jaj, fusy z kawy i herbaty staną się po pewnym czasie najlepszym nawozem dla naszych roślin ozdobnych, dla trawnika czy warzywnika.

Zamień angielski trawnik na łąkę kwietną

Posiadanie pięknej, zielonej murawy wiąże się z naprawdę dużymi kosztami utrzymania, jest to również miejsce, które absorbuje mnóstwo czasu i pracy. Wieczne podlewanie, nawożenie i koszenie. Warto zatem zamienić przynajmniej część trawnika w łąkę kwietną. W zasadzie nie wymaga podlewania, wystarczy skosić ją raz lub dwa razy w sezonie i same się rozsiewa. Do tego wabi mnóstwo motyli, pszczół i innych owadów dając im pożywienie i schronienie. 

Nie pozwól uciekać wodzie z ogrodu

Gromadzenie deszczówki to jedno a zatrzymywanie możliwie jak największej ilości wody w ogrodzie, to drugie. Jak najmniej betonu, kostki brukowej, a jak najwięcej przepuszczalnego podłoża typu żwirek, ściółkowanie każdej wolnej powierzchni między roślinami (zmniejszy przy okazji ilość chwastów). Ważne, by jak najwięcej wody wsiąkało w grunt a nie odpływało z ogrodu. Jeśli jest taka możliwość, to dobrze jest stworzyć oczko wodne, stawik a nawet staw. By oszczędzać na podlewaniu dobrze jest złożyć linie kroplujące lub tzw. pocące się węże.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl