Ekologiczna uprawa truskawek
Ekologiczna uprawa truskawek

Nasza świadomość jako ludzi, ale też jako ogrodników zwiększa się z roku na rok. Uprawiając warzywa i owoce w przydomowych sadach i ogródkach chcielibyśmy, aby zbiory były zdrowe i bezpieczne dla nas i naszej rodziny. To naprawdę bardzo dobrze! Dziś postaramy się opowiedzieć więcej na temat ekologicznej uprawy jednego z najsmaczniejszych, letnich owoców – truskawki.

1. Sprawdź glebę

Zanim wsadzimy do gleby sadzonki truskawek powinniśmy wykonać jej analizę. W tym celu pobierzmy próbkę gleby, sprawdźmy jej odczyn oraz żyzność. Gleba pod truskawki powinna mieć pH od 5,2 do 5,8. Odczyn możemy zmierzyć używając miernika pH – dostępny jest w formie pasków testowych oraz w formie elektronicznej. Jeśli pH jest za wysokie, powinniśmy glebę zakwasić, używając torfu kwaśnego. Jeśli pH jest zbyt niskie, dosypujemy torfu odkwaszonego i mieszamy je z glebą.

2. Sadzenie

W trakcie sadzenia możemy zastosować hydrożel ogrodniczy oraz keramzyt. Hydrożel to „kuleczki”, posiadające właściwości absorbujące wodę, dzięki czemu pobierają one nadmiar wody i uwalniają go do rośliny stopniowo, kiedy tej wody brakuje. Dzięki temu rośliny mają stały dostęp do wody, nie przesuszają się, a w trakcie intensywnych opadów nie musimy martwić się o ich przelanie, ponieważ nadmiar wody pochłaniany jest przez hydrożel. Po posadzeniu możemy rośliny podlać wodą z dodatkiem preparatu Biosept. Jest to ekologiczny wyciąg z grejpfruta, który pomoże roślinie w ukorzenieniu.

Dobrą i coraz popularniejszą praktyką jest również uprawa truskawki na podwyższonej grządce. Ułatwia to późniejsze prace przy roślinie.

3. Nawożenie

Na rynku dostępnych jest szereg naturalnych nawozów, jest też dedykowany nawóz ekologiczny do truskawek. Nie musimy zatem używać chemicznych nawozów, aby poprawić warunki wzrostu naszych truskawek. Truskawki możemy również podlewać biohumusem.

4. Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Truskawki należą do roślin, które lubią być atakowane przez choroby oraz szkodniki. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Szara pleśń truskawki – objawia się przede wszystkim występowaniem brunatnych, gnijących plam na owocach oraz pleśnią i nalotem na liściach.
  • Mączniak prawdziwy truskawek – ten grzyb atakuje wszystkie części zielone truskawek. Objawia się wyraźnymi, bladozielonymi plamami, następnie pojawia się mączysty nalot. W późniejszej fazie choroby liście schną i obumierają, a skorka owoców zasycha i zaczyna pękać.
  • Werycylioza truskawek – objawem tej choroby w jej pierwszym stadium jest więdnięcie starszych liści. Porażeniu ulegają jednak przede wszystkim korzenie, zatem jej zdiagnozowanie w początkowym okresie jest niezwykle ciężkie.
  • Biała plamistość liści truskawek – objawem są różnej wielkości plamy pojawiające się na górnej części liści. Na początku mają one brunatny kolor, z czasem powiększają się i stają się jasnoszare.
  • Czerwona plamistość liści truskawek – objawem są tutaj liczne, nieregularne, brunatno purpurowe plamki o średnicy od 1 do 5 milimetrów, pojawiające się na liściach. Choroba silnie uszkadza liście i hamuje wzrost rośliny.
  • Opuchlaki truskawek – występują w maju i czerwcu, są to larwy, a następnie poczwarki i chrząszcze opuchlaków. Żerują na korzeniach, osłabiając roślinę. Kiedy żerują chrząszcze to na liściach widoczne są głębokie wżery na brzegach.
  • Kwieciak malinowiec truskawek – żerują od kwietnia do czerwca. Samica składa jaja w pąkach kwiatowych, tam też zaczynają żerować larwy. Dorosły owad – chrząszcz – zimuje w resztach roślinnych.

Chorobom truskawek można zapobiegać lub leczyć je, kiedy wystąpią. Aby im zapobiegać powinniśmy stosować ekologiczne metody ochronne, np. oprysk z pokrzywy czy specjalną odżywkę Guard oraz Evasiol.

Kiedy na roślinach pojawi się choroba lub szkodnik, możemy z nimi walczyć również przy użyciu naturalnych środków. W walce ze szkodnikami niezastąpiony będzie Agricolle, Insekt Control oraz Emulpar. Dorosłe szkodniki możemy zwalczać również używając żółtych tablic lepowych. Do walki z chorobami użyjemy natomiast Miedzianu Extra oraz Lecitec.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl