Ekologiczna uprawa selera
Ekologiczna uprawa selera

Seler zwyczajny (Apium graveolens) to gatunek rośliny z rodziny selerowatych. W warunkach naturalnym możemy go spotkać w Azji Zachodniej i Środkowej, na Kaukazie, w Afryce oraz w Europie. Również w Polce rośnie w stanie dzikim, ale tylko na wyspie Uznam.  Ta roślina dwuletnia trafiła do Polski dzięki królowej Bonie. W pierwszym roku uprawy wykształca się bulwa korzeniowa, która znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Nadaje potrawom specyficznego aromatu i podkreśla ich smak. Rosół bez selera? Niemożliwe.

Najsmaczniejszy seler korzeniowy pochodzi z uprawy we własnym ogródku, bez wspomagania go sztucznymi nawozami i chemicznymi opryskami. I choć najłatwiejszy w uprawie nie jest, choćby ze względu na konieczność utrzymywania stałej wilgotności podłoża, to naprawdę nie trzeba wielkiego wysiłku by plony były udane. 

Wymagania selera

Seler jest rośliną dość wymagającą. Tylko jeśli przestrzegamy zasad jego uprawy, nawożenia zarówno doglebowego jak i dolistnego będziemy mogli się cieszyć korzeniami o jednolitej strukturze, bez gąbczastego miąższu i pustych przestrzeni wewnątrz. Za to o wnętrzach jasnych i bez rdzawych plam.

W naszym klimacie seler uprawia się z rozsady, gdyż do prawidłowego wzrostu potrzebuje dość wysokiej temperatury (16-24ºC). I to właśnie jakość rozsady w głównej mierze determinuje późniejszą jakość warzywa. Jeśli wysadzimy seler na miejsce docelowe zbyt wcześnie i nadejdą przymrozki, może to skutkować wytworzeniem się „pośpiechów” (wybijanie pędów kwiatostanowych). Mogą się one pojawić również, gdy selerowi brakuje wody lub ma jej nadmiar. Seler do prawidłowego wzrostu wymaga wciąż wilgotnego podłoża, szczególnie potrzebuje go rozsada a później w okresie intensywnego wzrostu korzeni, czyli latem. Generalnie zasada jest taka, że seler powinien być systematycznie nawadniamy. Linia kroplująca idealnie spełni jego wymagania.

Selerowi korzeniowemu najbardziej odpowiadają gleby próchnicze, niezbyt ciężkie i zasobne w substancje pokarmowe. Najodpowiedniejsze są miejsca nasłonecznione do lekko zacienionych.

By miał okazałą bulwę potrzebuje dużej ilości substancji pokarmowych. W gospodarstwach ekologicznych najlepszymi nawozami stosowanymi w uprawie selera są obornik i kompost. Obornik stosujemy jesienią przed sezonem. Po zastosowaniu obornika nie ma już konieczności stosowania kompostu. Choć jak wiadomo, kompostu przedawkować się nie da.

Uprawa selera

Seler korzeniowy najlepiej jest uprawiać z rozsady, wysiany tak wcześnie do gruntu nie przetrzyma przymrozków. Wysiany już po nich nie będzie w pełni ukształtowany przez tymi jesiennymi. Gotową rozsadę możemy kupić, zakładając, że znamy źródło jej pochodzenia i mamy sprawdzone informacje, że była to uprawa ekologiczna. Możemy również nasiona wysiać sami do skrzyneczki na początku lutego i postawić w domu na parapecie. Gotową rozsadę pikujemy już po „zimnej Zośce” do wilgotnego podłoża najlepiej w pochmurny dzień. Jeśli chcemy sadzić seler wcześniej, konieczne jest stosowanie osłon.

Głębokość sadzenia powinna być taka sama jaką miała rozsada. Gdy będzie posadzony zbyt głęboko, korzeń znacznie się wydłuży, a gdy zbyt płytko, powstaną grube korzenie boczne.

Jest to roślina dwuletnia. W pierwszym roku możemy cieszyć się aromatycznymi liśćmi (które można suszyć lub mrozić) oraz bulwiastym, aromatycznym korzeniem. Jeśli chcemy mieć własne nasiona, konieczne jest wykopanie selera (mroźnej zimy w podłożu nie przetrzyma), przechowanie go w piwnicy lub kopcu a wiosną ponowne posadzenie. Wypuści wówczas pędy kwiatowe, następnie powstaną owocniki i nasiona, które po zebraniu, wysuszeniu i przechowaniu będziemy mogli w lutym wysiać do skrzyneczki.

Seler korzeniowy powinien być zebrany na początku października i przechowywany w chłodnym miejscu. Doskonale nadaje się również do zakopcowania.

Zastosowanie selera i jego właściwości

Seler wykorzystywany jest przede wszystkim jako produkt kulinarny. Zarówno liście jak i korzeń są podstawą bulionu dla każdej zupy. Surówka z tartego selera i marchewki to świetny dodatek do obiadu. Z selera można również przyrządzać pyszne kotlety. Idealnie komponuje się gotowany w warzywnych sałatkach. A po co go tyle jeść? Oprócz niezaprzeczalnych walorów smakowych i aromatycznych, korzeń selera to bardzo bogate źródło witamin i minerałów. Zawiera duże ilości żelaza, magnezu i wapnia. Witaminy C ma więcej niż cytryna i obfituje w witaminy z grupy B. Związki zawarte w selerze przyspieszają trawienie, mają działanie oksydacyjne, zmniejszają ryzyko wystąpienia nadciśnienia, chorób serca i złego cholesterolu. Jednym słowem warzywo – orkiestra. Ale pod warunkiem, że pochodzi z uprawy ekologicznej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl