Ekologiczna uprawa pietruszki
Ekologiczna uprawa pietruszki

Pietruszka zwyczajna (Petroselinum crispum) jest gatunkiem rośliny dwuletniej, należącej do rodziny selerowatych. W naturalnych warunkach rośnie w Afryce północno-zachodniej, na Karaibach, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. W postaci zdziczałej można spotkać pietruszkę już w zasadzie na większości kontynentów. Jest warzywem powszechnie uprawianym w ogródkach, ze względu na swoje walory smakowe oraz oddziaływanie prozdrowotne. A przy tym jest bardzo łatwa w uprawie.

Każda część pietruszki jest jadalna, zarówno korzeń jaki i pędy, liście a nawet owoce. Jest bogatym źródłem witamin A, C oraz żelaza i soli mineralnych. Ale jej pozytywne oddziaływanie na organizm jest o wiele szersze. Ma dobry wpływ na krążenie krwi, wspomaga leczenie zapalenia pęcherza i ma działanie moczopędne. Ze względu na dużą zawartość żelaza pomaga w walce z anemią. Jest rośliną lekkostrawną, zalecaną w diecie kobiet w ciąży jak i dzieci. Do tego neutralizuje toksyny w organizmie, wspomaga leczenie reumatyzmu i wzdęć. Warzywo orkiestra. Jeśli do tego będzie pochodziło z uprawy ekologicznej, to wartość takiej rośliny jest nie do przecenienia. 

Wymagania pietruszki zwyczajnej

Pietruszka zwyczajna jest rośliną dwuletnią, która w pierwszym roku wytwarza rozetę liściową oraz korzeń spichrzowy a w następnym wydaje łodygę zakończoną kwiatami. Jesienią zaś w miejscu kwiatów pojawią się owoce, w których znajdują się nasiona.

Najlepsze zbiory będziemy mieli, gdy pietruszka zostanie zasiana w podłożu lekkim, piaszczysto-gliniastym, przepuszczalnym i zasobnym w próchnicę. Gdy gleba będzie ciężka, korzenie zaczną się rozdwajać.

Pietruszka jest rośliną niezwykle wytrzymałą. Zarówno siewki jak i większe rośliny przetrwają przymrozki sięgające nawet -9oC. Minimalna temperatura kiełkowania wynosi tylko 2-3oC, zaś optymalna powinna oscylować w granicach 12-22oC. Pietruszka potrzebuje dość długiego czasu na wykiełkowanie a niskie temperatury czas ten jeszcze wydłużają. Jeśli podłoże będzie ogrzane i wilgotne, pietruszka wzejdzie po około 3 tygodniach, gdy jest zimno i sucho może to nastąpić dopiero po 4-5.

Pietruszka ze względu na swą podatność na choroby i szkodniki, zwłaszcza nicienie, nie powinna być uprawiana w kolejnym sezonie na tym samym miejscu przez kolejne 4 lata. Dotyczy to również innych warzyw. Nie powinno się jej siać, gdy wcześniej rosły tam cebula, czosnek, por, bób, groch czy ziemniaki.

Dużym problemem dla pietruszki jest kwaśna gleba, która najczęściej w Polsce występuje. Optymalne pH to 6,5-7,5. W uprawie ekologicznej by stworzyć pietruszce odpowiednie warunki glebowe odkwaszamy podłoże wapnem węglowym. Działa ono łagodnie i długotrwale, dobrze jest je zapodać już rok przed wysianiem nasion warzywa.

Pietruszka kocha ciepło i słońce i takie dobrze nasłonecznione miejsce należy dla roślin wybrać.

Wysiew pietruszki

Pietruszkę zwyczajną dobrze jest siać w dwóch turach - jak najwcześniej, gdyż ma wyjątkowo długi czas kiełkowania, by mieć warzywa jak najszybciej. I tu optymalny termin to przełom marca i kwietnia. A drugi raz, na późne zbiory, trzeba ją wysiać w kwietniu lub w maju.

Nasiona wysiewa się wprost do gruntu i można wybrać z dwóch sposobów uprawy: albo na płasko, albo w redlinach. Gdy podłoże jest przepuszczalne i piaszczyste, sprawdzi się lepiej metoda pierwsza. Wówczas siejemy w rzędach co 20-30 cm a odległość między poszczególnymi roślinami to 4-6 cm. Można stosować również siew gęsty a później rośliny przerzedzać. Nasiona wysiewa się na głębokość 2 cm. A po wysianiu całość należy obficie podlać.

Gdy gleba jest gliniasta i ciężka, lepiej sprawdzi się wysiew w redlinach. By je usypać, potrzebna jest sadzarka. Odległość między redlinami to ok. 60-70 cm. W małym ogródku ten sposób wysiewu zająłby jednak zbyt dużo miejsca. Choć usypując redliny ręcznie i ręcznie to później obrabiając, nie ma konieczności stosowania tak dużych odstępów. Stosując redlimy ma się na pewno później dużo mniejsze problemy z chwastami. Ale z drugiej strony ziemia w redlinach wysycha dużo szybciej niż na terenie płaskim i dużo częstsze podlewanie staje się koniecznością.

Uprawa pietruszki ekologicznej

Jest kilka zasad, których należy się trzymać by uprawa pietruszki mogła nosić miano uprawy ekologicznej a przy tym plony były satysfakcjonujące:

  • Zmianowanie – to jeden z podstawowych zasad. Pomoże uniknąć wielu chorób i szkodników. Pietruszki nie sieje się w tym samym miejscu przez 2-3 (a najlepiej aż 4) kolejne sezony. Dobrze jest siać ją w miejscach, gdzie wcześniej rosły pomidory, fasola, kapusta głowiasta, sałata czy ogórki.
  • Głębokie przekopanie i odchwaszczenie – pietruszka lubi glebę lekką, dlatego ważne jest by ziemia została przed sianiem porządnie przekopana i dokładnie odchwaszczona a później odchwaszczana na bieżąco, gdyż zielsko wzejdzie na pewno dużo szybciej niż pietruszka i całkowicie ją zagłuszy, do tego zabierając wodę wraz ze składnikami odżywczymi.
  • Podlewanie – to największe wyzwanie w uprawie pietruszki. Podłoże nie może być ani przesuszane, ani przelewane. Ale powinno być stale wilgotne.
  • Spulchnianie międzyrzędzi – trzeba wykonywać tę czynność przez cały okres uprawy pietruszki.
  • Przerywanie – pietruszkę sieje się dość gęsto w rzędach. Gdyby nie zastosować przerywania, nie będzie miała miejsca by każda pojedyncza roślina mogła się rozrosnąć. Robi się to sukcesywnie. Najpierw na etapie siewek, wyrywa się te rosnące jedna obok drugiej a później systematycznie, wykorzystując już młodą pietruszkę do celów spożywczych. Na koniec zostawia się te największe i najdorodniejsze okazy, by miały szansę przetrwać zimę.
  • Nawożenie – w uprawie ekologicznej dozwolone jest stosowanie obornika w dawce 20 do 40 kg na 10 m2. Pamiętać jednak należy, że po jego użyciu nie powinno się w tym miejscu uprawiać pietruszki co najmniej przez 2 a nawet 3 sezony. Kolejny nawóz, który można stosować bez ograniczeń to kompost, jest bezcennym źródłem wszelkich składników odżywczych i nie da się go przedawkować. W uprawie ekologicznej dobrze jest stosować również poplony, czyli nawóz zielony. Z bardzo wielu można wybrać owies, żyto lub bobik.
  • Dobre i złe sąsiedztwo - w uprawie ekologicznej warzyw, gdzie nie ma mowy o stosowaniu chemicznych środków ochrony roślina, bardzo ważne jest by tak siać i sadzić rośliny, aby same wzajem dbały o siebie i chroniły przed chorobami i szkodnikami. Dobrze jest sadzić wkoło lub pomiędzy grządkami pietruszki np. aksamitki albo róże, które swym zapachem odstraszają szkodniki. Za to siać ją trzeba jak najdalej np. od sałaty.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl