Ekologiczna uprawa malin
Ekologiczna uprawa malin

O uprawach ekologicznych można mówić wtedy, gdy w procesie produkcji zaprzestaje się używania chemii rolnej. A przy tym następuje ukierunkowanie na uprawę żywności wysokiej jakości, która nie będzie zagrażała zdrowiu ludzi. I jest bardzo wiele odmian warzyw i owoców, które bez strat dla wysokości plonów można uprawiać stosując jedynie środki pochodzenia biologicznego i mineralnego, które nie zostały przetworzone technologicznie, stając się środkami sztucznymi.

W Polsce wciąż jest nadprodukcja owoców jagodowych uprawianych metodami tradycyjnymi, z zastosowaniem w procesach uprawy chemicznych środków ochrony roślin. Brakuje natomiast wciąż owoców uprawianych metodami ekologicznymi. Na pewno warto zastanowić się nad zmianą sposobów upraw. A warunki ku temu w Polsce są doskonałe, gdyż nasze pola uprawne są dużo mniej skażone chemią niż te w Unii Europejskiej, klimat jest bardzo sprzyjający, ceny owoców Eko są co najmniej 30% wyższe a często nawet i 100%. Dlatego wielką szansą zwłaszcza dla małych i średnich gospodarstw mogą okazać się uprawy ekologiczne, w tym uprawy malin.

Przygotowanie stanowiska pod uprawę malin Eko

Ze względu na ograniczone możliwości stosowania chemicznych środków ochrony roślin ważnym jest by jeszcze przed rozpoczęciem uprawy malin dobrze przygotować dla niej podłoże. Przygotowania takie trwają rok a często i dużej.

Plantacja malin nie może zostać umiejscowiona na glebach ubogich w wodę (70% jej korzeni nie sięga głębiej niż 20 cm) lub nadmiernie wilgotnych oraz na takich gdzie wcześniej zauważono występowanie zastoisk mrozowych. Optymalna klasa gleby to III i IV.

Ważnym jest by nie planować upraw na polach, na których wcześniej rosły ziemniaki, pomidory, ogórki czy truskawki. Gatunki te bowiem są atakowane przez te same szkodniki co maliny.
Na etapie zakładania plantacji ważne jest również dobre przygotowanie podłoża, dobór odpowiednich odmian i rozmieszczenie krzewów. Inne aspekty uprawy takie jak nawożenie, ochrona roślin czy utrzymanie gleby można już modyfikować później. Najważniejsze jest dobre przygotowanie. Błędy popełnione na tym etapie szybko się zemszczą prowadząc do obniżki plonów lub utraty plantacji.

Odpowiednimi dla malin przedplonami byłyby gryka, zboża, rzepak, marchew, gorczyca czy cebula.

Aby wzbogacić ziemię w materię organiczną warto przed posadzeniem krzewów wysiać różnego rodzaju poplon by go później przeorać jako nawóz zielony. Do tego idealnie nadaje się facelia, zboża, trawy czy gorczyca.

Gdy znalezione zostaną już odpowiednie stanowiska pod przyszłą plantację (pola równinne o małych obniżeniach terenu) od maja do końca sierpnia trzeba je dokładnie skontrolować pod kątem występowania tam szkodników: pędraków, opuchlaków czy drutowców.

Ważne jest również by ziemię wcześniej oddać do analizy chemicznej w celu stwierdzenia czy nie jest uboga w jakieś minerały, które zawczasu należy uzupełnić oraz jaki jest poziom jej zakwaszenia. Optymalna wartość dla malin do odczyn lekko kwaśny (pH 5,5-6,5).

Wybór sadzonek

Podstawowym wymogiem przy wyborze sadzonek jest zasada, że muszą być one kwalifikowane i wyprodukowane metodami ekologicznymi. Stawiać należy na producentów, którzy w swej ofercie mają jak największy wybór odmian i gdzie można się spodziewać uzyskania fachowych porad i wskazówek. Na jakości nie można oszczędzać, da to później wymierne rezultaty w postaci braku chorób i wysokich planów. W sadzonki najlepiej jest zaopatrywać się jesienią, wtedy oferta jest najbogatsza a jakość najwyższa. Wiosną materiał sadzeniowy nie spełnia już tak wysokich standardów.

Sadzenie i pierwsze cięcie

W zależności od tego w jaki sposób uprawa będzie prowadzona i do jakiego stopnia zmechanizowana należy wybrać optymalny sposób rozstawy sadzonek. Standardowa szerokość między rzędami wynosi od 250 do 300 centymetrów. A sadzonki w danym rzędzie powinny znajdować się w odległości od 40 do 60 centymetrów od siebie. Głębokość sadzenia nie powinna być większa niż około 4 centymetry. Tak płytkie sadzenie jest dla krzewów optymalne a niestety grozi malinom przesuszeniem, zatem niezwykle ważnym jest by były systematycznie podlewane lub nawadniane, jeśli aura nie jest sprzyjająca. Jeśli rośliny zostaną posadzone zbyt głęboko grozi to opóźnieniem ich wzrostu a nawet zamieraniem. Po posadzeniu glebę wkoło malin należy dobrze docisnąć a pędy skrócić do wysokości 2-3 centymetrów nad ziemią. Niezależnie czy maliny zostaną posadzone wiosną czy jesienią zawsze należy przyciąć je wiosną. Cięcie to zapewnia roślinom łatwiejsze przyjmowanie się i pobudza do wypuszczenia większej ilości pędów.

Dobór odmian

W produkcji ekologicznej malin dobór odmian jest dużo bardziej istotny niż gdy uprawa malin ma charakter konwencjonalny. Wybrać należy różne gatunki, o różnych porach dojrzewania. Zapewni to możliwość długotrwałego pozyskiwania owoców.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje malin: te owocujące na pędach zeszłorocznych, zwane malinami letnimi oraz maliny jesienne – owocujące na pędach tegorocznych. Pierwsze wydają owoce w czerwcu i lipcu, drugie od sierpnia do października. I obydwie te grupy odmian można uprawiać na plantacjach ekologicznych. Wiedzieć należy również, że maliny jesienne są bardziej odporne i mniej atakowane przez choroby i szkodniki. I dlatego to głównie one są wybierane do upraw ekologicznych. Maliny jesienne sadzone są wiosną, dlatego też kolejna zaleta jest taka, że młode pędy nie ulegają przemarzaniu.

Jest wiele odmian polecanych do uprawy w gospodarstwach ekologicznych. Na szczególną uwagę zasługuje kilka z nich.

Odmiana Polesie, od kilku lat sprawdzająca się w uprawach ekologicznych. Na pierwszy rzut oka owoce może nie wyglądają spektakularnie, gdyż są matowe, mają jednak imponującą wielkość o zwartej budowie. Owoce mają kolor ciemnoczerwony i są delikatnie omszone. Idealnie nadają się na soki. Odmiana Polesie zawiera duże ilości antocyjanów, czyli naturalnych barwików roślinnych, które są szeroko stosowane w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.

Warto również pokusić się o uprawę odmiany Polana, która jest najwcześniej wprowadzoną do produkcji odmianą idealnie nadająca się na mrożonki oraz Polka, która jest niezastąpiona w produkcji owoców deserowych.

Zaletą wszystkich tych odmian jest sztywność ich pędów co zwalnia z konieczności budowania podpór, co zmniejsza koszty i upraszcza ich uprawę. Wszystkie one nadają się do zbioru maszynowego, jednak Polka i Polesie łatwiej znoszą trudy transportu, co predestynuje je do bycia owocami przeznaczonymi do bezpośredniego spożycia jako owoce deserowe.
Wszystkie trzy odmiany są chronione patentami i bez posiadania licencji ich rozmnażanie jest niedopuszczalne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl