Ekologiczna uprawa kalafiora
Ekologiczna uprawa kalafiora

Kalafior (Brassica oleracea) to roślina zaliczana do warzyw kapustnych. Ma zielony, krótki pęd, na końcu którego wyrastają róże (jadalne kwiaty kalafiora). A wszystko to w otoczeniu dużych, zielonych liści, przypominających liście kapusty, które róże te osłaniają. Średnica róż waha się od 13 do 25 cm. Warzywo to przywędrowało do Polski w XVI wieku z Włoch, ale jego ojczyzną jest Azja Mniejsza. Obecnie kalafior należy w Polsce go grona najpopularniejszych warzyw. I trudno się dziwić, oprócz niezaprzeczalnych walorów smakowych ma również cenne właściwości odżywcze. Zawiera witaminy z grupy C, B a także K. Ale jest również bogate w pierwiastki żelaza, potasu, wapnia czy magnezu. Kalafior powinien być stałym bywalcem naszych stołów, a to z uwagi na zawarty w nim izotiocyjanian fenetylowy, który w połączeniu z kurkuminą (związek chemiczny pochodzący z kurkumy. W składach różnych produktów oznaczona jako E100. Bardzo często stosowana jako żółty barwnik dodawany do żywności. M.in. dzięki kurkuminie przyprawa curry zawdzięcza swój żółty kolor) doskonale sprawdza się profilaktyce antynowotworowej.

Wymagania stanowiskowo – glebowe kalafiora

Kalafior jest warzywem dość wymagającym i by uzyskać satysfakcjonujące zbiory, trzeba mu stworzyć odpowiednie do rozwoju warunki. Zaczynamy od wyboru stanowiska – musi być słoneczne. A teraz podłoże. Nie ma mowy by uprawa kalafiora udała się na glebach jałowych, ciężkich czy zbyt lekkich (piaskowych). Ziemia musi być utrzymana w dobrej kulturze, żyzna, próchnicza, przepuszczalna i wciąż wilgotna.  Warzywa kapustne nie znoszą kwaśnego odczynu gleby, optymalne pH musi się mieścić w przedziale od 6,5 do 7,3 dla gleb mineralnych i 6,0-6,5 dla podłoży torfowych. Kalafior ma wysokie wymagania również te dotyczące azotu. W uprawie ekologicznych należy go uprawiać na kompoście lub oborniku. Świetnym przedplonem zapewniającym dużą dawkę azotu będzie mieszanka roślin motylkowych i traw, które powinny zostać przeorane po pierwszym lub po dwóch latach uprawy.

Wysiew kalafiora na rozsadę

Kalafior na rozsadę siejemy już w lutym, gdyż sadzenie kalafiora wczesnego do gruntu odbywa się w marcu. Analogicznie sianie kalafiora średnio wczesnego trzeba zaplanować na marzec a późnego dopiero w czerwcu. Nasiona kupujemy tylko u sprawdzonego producenta, oczywiście powinny pochodzić z uprawy ekologicznej. W sklepach ogrodniczych bez problemu zakupimy ziemię, która będzie przeznaczona do wysiewu nasion. Choć lepszym rozwiązaniem jest własny kompost, który dobrze przesiany będzie idealnym, naturalnym podłożem. Możemy oczywiście kupić już gotową rozsadę z pewnego źródła.

Płodozmian

Płodozmian, ten właściwie zaplanowany, ma kluczowe znaczenie w ekologicznej uprawia kalafiora. Nie tylko poprawia żyzność podłoża, pozwala roślinom optymalnie wykorzystywać składniki pokarmowe, ale również ogranicza występowanie szkodników i chorób.  Stosując płodozmian, kalafior najlepiej jest sadzić po ogórkach, cebuli, selerze czy porze. Kalafiora w żadnym razie nie powinno się uprawiać po warzywach, które silnie eksploatują podłoże ze składników pokarmowych. Kalafior jest szczególnie narażony na występowanie chorób oraz szkodników odglebowych, dlatego nie powinno się go uprawiać w tym samym miejscu przez okres lat czterech. To samo dotyczy innych warzyw kapustnych a także po fasoli, szpinaku czy burakach.

Nawożenie

Kalafior należy do tych warzyw, którym trzeba zapewnić naprawdę przyzwoite warunki glebowe by móc liczyć na przyzwoite zbiory. Jeśli planujemy liczne nasadzenia tego warzywa, dobrze jest wykonać analizę podłoża i dopiero na jej podstawie zaplanować nawożenie. Ale wiadomym jest, że np. kompostu przedawkować się nie da, zatem można nim użyźniać podłoże bez ograniczeń i tym samym dostarczać uprawie wszystkich niezbędnych składników.

Nawozy dopuszczone do uprawy ekologicznej kalafiora, które dostarczą największą dawkę azotu, niezbędnego w okresie silnych przyrostów:

  • nawozy naturalne – gnojówka, obornik, ptasi pomiot
  • nawozy organiczne – kompost, biohumusy
  • nawozy zielone – bobowate grubonasienne (peluszka, bobik, łubin), bobowate drobnonasienne (wyka koniczyna, seradela, lucerna), bobowate w mieszankach z trawami oraz rośliny niebobowate (gryka, facelia, trawy, zboża)
  • nawozy mineralne – tylko w postaci zmielonych kopalin – mączka fosforytowa, maczka bazaltowa (nie tylko użyźnia, ale niezrównana w walce ze szkodnikami - stonką, ślimakami, pchełką ziemną oraz chorobami – szarą pleśnią, zarazą ziemniaczaną, mączniakiem prawdziwym i rzekomym)

Pielęgnacja uprawy kalafiora

Pierwszy zabieg pielęgnacyjny, do głębokie przekopanie podłoża, które jest przeznaczone dla rozsady kalafiora. Wykonać je należy w momencie, gdy chwasty będą w fazie siewek, na jakiś miesiąc przed sadzeniem warzywa. Przekopujemy podłoże co 7-10 dni. Już po posadzeniu kalafiora wszelkie chwasty usuwamy ręcznie na tyle często by, nie zagłuszyły naszych sadzonek.

Kalafior lubi wilgoć, dlatego wymaga częstego podlewania, jeśli nie padają deszcze. By sprostać jego wodnym oczekiwaniom dobrze jest zainstalować linię kroplującą, która zapewnia optymalne nawodnienie.

Ciekawe odmiany kalafiora:

  • Kalafior Di Sicilia Violetto – jest odmianą o różach w kolorze fioletowym. Można go uprawiać zarówno w tunelach jak i gruncie. Idealny do warzywnych sałatek.
  • Kalafior Romanesco – rzadko u nas spotykany kalafior barwy zielonej. Bardziej swoim wyglądem przypomina kaktusa niż to popularne warzywo. A taki zadziwiający wygląd zawdzięcza połączeniu kalafiora z brokułem. Kalafior ten można uprawiać w gruncie, jeśli wybierze się dla niego stanowisko mocno nasłonecznione. Lepiej jednak sprawdza się w uprawie tunelowej.
  • Kalafior Sunset – nie ma różnic w sposobie uprawy tej odmiany kalafiora, a tego zwyczajnego białego. Różnica polega tylko na tym, że Sunset ma róże koloru pomarańczowego.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl