Ekologiczna uprawa grochu
Ekologiczna uprawa grochu

Groch siewny (Pisum sativum) należy do grupy najstarszych uprawianych przez człowieka roślin. Wchodzi w skład rodziny bobowatych (motylkowatych). Pochodzi z północno-zachodniej Azji oraz południowej i środkowej Europy, ale obecnie w stanie naturalnym już nie występuje. W zależności od odmiany spożywane są tylko nasiona z wnętrza strąku lub strąki w całości (groszek cukrowy).

Groch jest bardzo popularnym warzywem, powszechnie uprawianym w ogrodach warzywnych. Zawdzięcza to swoim walorom smakowym a także bogactwie zawartych w nim składników odżywczych: białka roślinnego, witamin (B1, B2, C, PP, E), żelaza, fosforu, wapnia, magnezu z także węglowodanów i tłuszczów.

Wymagania uprawowe grochu siewnego  

Groch siewny nie ma dużych wymagań w kwestii zasobności podłoża. Oczywiście im będzie ono zasobniejsze, tym plony obfitsze.

Optymalne podłoże to ziemia bogata w próchnicę i składniki pokarmowe, ciepła, umiarkowanie wilgotna, o obojętnym pH. Groch źle rośnie na glebach kwaśnych i zasadowych, ale już te ciężkie i podmokłe mu nie przeszkadzają.

Do kiełkowania groch potrzebuje wilgoci, dlatego nasiona powinny być siane dość głęboko, tam bowiem znajdzie odpowiednią ilość wody. Nie jest mu potrzebne w tym czasie wysoka temperatura, nasiona wykiełkują już przy 1oC, a młode siewki wytrzymują nawet kilkustopniowe przymrozki. Optymalna temperatura w trakcie zawiązywania strąków to 13-18oC, gdy są wyższe, nasiona stają się mączyste. Wczesne odmiany grochu są obojętne na długość dnia, ale te późniejsze są roślinami dnia długiego i nie można przekraczać optymalnych terminów ich wysiewu, będą bowiem szybciej kwitnąć a plon będzie słaby.

Przygotowanie grządek pod ekologiczną uprawę grochu

W uprawie ekologicznej grochu konieczne jest stosowanie przedplonu. Najlepiej, żeby była to kukurydza lub zboża. By zapobiec atakom szkodników i bakteriofagów niszczących bakterie brodawkowe, groch w tym samym miejscu nie powinno się wysiewać częściej niż co 4 lata. Bardzo istotnym w jego oprawie jest dobrze zaplanowany i przeprowadzony płodozmian.

Najważniejszym momentem w procesie uprawy grochu jest jego kwitnienie, jeśli w tym czasie nastąpi niedobór wody, doprowadzi do wytworzenia niewielkiej ilości strąków, a trzeba wiedzieć, że i tak tylko z 30% kwiatów strąki się w ogóle zawiązują.

Bardzo ważnym zabiegiem przed wysianiem grochu jest głębokie przekopanie podłoża, dokładne oczyszczenie z kamieni, rozbicie bruzd ziemi a na koniec wyrównanie terenu.  Jeśli podłoże jest słabej jakości, dobrze jest je w tym momencie wymieszać z przesianym kompostem.

Wysiew i pielęgnacja grochu

Terminy siewu grochu zależą od regiony kraju, w którym będzie siany. Generalnie powinno się go wysiewać możliwie wcześnie, gdyż im późniejszy siew, tym krótszy okres wegetacji a co za tym idzie będą też niższe plony. W rejonach cieplejszych można go siać już w od połowy do końca marca a tam, gdzie wiosna przychodzi później, na początku kwietnia.

Optymalna głębokość siewu wynosi 6 cm na glebach cięższych i 8 cm na glebach lekkich. Dzięki takiemu siewowi nasiona chronione są przed przymrozkami i wypłukaniem przez wiosenne deszcze a także mają komfortowe warunki by wykiełkować. Odległość między nasionami powinna wynosić 3-4 cm. Odległość między rzędami około 25 cm.

Ze względu na sporą głębokość wysiewu nasion, chwasty mogą bez przeszkód zajmować uprawę, blokując tym samym wzrost siewek. Dlatego bardzo ważnym jest ich systematyczne usuwanie. Dobrze jest również spulchniać ziemię w międzyrzędziach.

Grochu nie powinno się siać zaraz po zastosowaniu obornika. Najlepiej jest odczekać jeden sezon.  Tak samo w przypadku wapnowania. Groch lubi podłoże czyste, dlatego wysianie go w miejscu, gdzie jeszcze chwilę temu był ugór, również byłoby błędem. W całym procesie wzrostu, ale zwłaszcza w fazie kwitnienie groch potrzebuje stałej, umiarkowanej wilgotności podłoża, dlatego trzeba uprawę systematycznie podlewać, jeśli występuje deficyt deszczu.

Gdy pędy grochu będą miały około 10 cm, można zacząć wbijać obok tyczki. Nie ma potrzeby podwiązywania roślin, wąsy czepne bardzo szybko znajdą sobie podpory i będą się owijać.

Zbiór i przechowywanie grochu

Groch siewny zbiera się po około trzech miesiącach o wysiania. Strąki powinny być zielone i w pełni wyrośnięte a ziarno w nich duże, pełne, soczyste i miękkie. Groch cukrowy natomiast zbiera się, gdy jego strąki osiągnąć długość około 5 cm. Groch najlepiej jest zbierać stopniowo w miarę, gdy dojrzewa. Najszybciej dojrzewają strąki rosnące najniżej. Zebrane ziarna w stanie świeżym można magazynować w temperaturze 0oC maksymalnie 5 dni.

Jeśli część plonów ma zostać przeznaczona na nasiona, to strąki takie zbieramy dopiero po miesiącu od czasu zbiorów groszku zielonego.

Groch siewny pozostawia po sobie bardzo dobrej jakości stanowiska, które są idealne do uprawy bardziej wymagających warzyw w kolejnym sezonie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl