Co to jest szambo ekologiczne?
Co to jest szambo ekologiczne?

Budując dom trzeba pomyśleć o tym w jaki sposób i gdzie będą z niego odprowadzane ścieki. Jeśli jest dostęp do zbiorowej kanalizacji sanitarnej należy się do niej podłączyć i mieć problem z głowy. Jeśli jednak taka instalacja miejska, gminna czy wiejska w pobliżu nie przebiega, trzeba wybrać jeden z trzech dostępnych wariantów. Można wybudować szambo tradycyjne, można również zainstalować szambo ekologiczne lub przydomową oczyszczalnię ścieków.

Szambo tradycyjne

Szambo tradycyjne buduje się na miejscu z kilku łączonych ze sobą elementów. Niestety w tym wypadku często występuje problem z łączeniami. Po pewnym czasie spoiny zaczynają przepuszczać fekalia a te przedostają się do gruntu a dalej do wód gruntowych powodując ich skażenie. Jeśli w pobliżu jest studnia z wodą pitną istnieje duże prawdopodobieństwo, że niebezpieczne związki wyciekające z nieszczelnego szamba również tę wodę skażą. 

Szambo ekologiczne

Szambo ekologiczne mylone jest często z przydomową oczyszczalnią ścieków. Oczyszczalnia to urządzenie drenażowe, składające się z osadnika gnilnego oraz systemu rur drenarskich, którymi to rurami oczyszczone ścieki rozprowadzane zostają w gruncie. Jeśli zaś chodzi o szambo ekologiczne to jest to zbiornik, który jest odpływu pozbawiony a opróżniać należy go cyklicznie wzywając do tego uprawnione służby.

Rodzaje szamb ekologicznych

Szamba generalnie można podzielić na dwa rodzaje. Są to szamba betonowe lub wykonane z tworzyw sztucznych. Największą wadą tych betonowych jest ich bardzo duży ciężar. Montaż takiego szamba to duże wyzwanie i firmy je instalujące muszą być wyposażone w urządzenia hydrauliczne. Natomiast zaletą jest to, że nie ma możliwości by zostały wyparte przez wody gruntowe, co często ma miejsce w wypadku szamb wyprodukowanych z tworzywa. Jeśli takie szambo nie zostanie dobrze zakotwione, to po ulewnych deszczach może zostać wyparte na powierzchnię. Ale za to ich transport i montaż są o wiele prostsze niż tych betonowych.

Zarówno szamba betonowe jak i z tworzywa dostępne są w wersjach jedno lub dwukomorowych o pojemnościach od 5 do 12m3. Szamba z tworzywa są od tych betonowych droższe. 

Zalety i wady szamba ekologicznego

Sam zakup i zainstalowanie szamba ekologicznego nie jest bardzo drogą inwestycją, co jest niewątpliwie zaletą tego rozwiązania. Jednak wadą jest częstotliwość jego opróżniania a musi to następować co około 3-4 tygodnie. To niestety ma swoje odbicie w ponoszonych kosztach. Dlatego wielu właścicieli posesji decyduje się na rozwiązanie droższe na etapie zakupu i montażu, czyli na przydomową oczyszczalnię ścieków. Jednak taką oczyszczalnię opróżniać należy 2 razy w roku a w porównaniu do szamba ekologicznego początkowe duże koszty zaczynają się zwracać po około 3 latach. Ale nie każdy może sobie pozwolić na przydomową oczyszczalnię i nie zawsze czynnikiem decydującym są pieniądze. Otóż oczyszczalnia potrzebuje sporej ilości miejsca by rury mogły odprowadzać oczyszczone ścieki a taki teren nie zawsze jest dostępny. Natomiast szambo ekologiczne już tego miejsca tak wiele nie wymaga. Dlatego czasem szambo ekologiczne pozostaje jedynym możliwym rozwiązaniem.   

Jak dbać o szambo ekologiczne

Wydawać by się mogło, że każdy właściciel szamba ekologicznego a także jego sąsiedzi narażeni są na wciąż unoszący się w powietrzu nieprzyjemny zapach. Jednak wbrew pozorom nikt na takie uciążliwości nie musi być narażony. Nawet w momencie, gdy zbiornik się zapełnia i trzeba wybrać jego zawartość. Istnieją bowiem sposoby by te nieprzyjemne zapachy zneutralizować. Nie jest to ani trudne, ani czasochłonne, zatem nikogo nie trzeba zbyt długo przekonywać by sięgnął po odpowiednie do tego środki. Jednym z najlepszych dostępnych obecnie na rynku produktów są Tabletki Biologiczne Do Szamba i Oczyszczalni firmy Target. Jedna taka tabletka zawiera ponad miliard bakterii. Jest to środek ekologiczny, który niweluje przede wszystkim nieprzyjemny zapach. Ale nie tylko. Tabletki szybko i skutecznie udrażniają całą kanalizację oraz systemy drenażowe. Są niezwykle proste w użyciu – wystarczy jedną tabletkę wrzucić do toalety, zaczekać aż przestanie musować, co trwa około 7 minut, spuścić wodę i gotowe. Bakterie uwolnione z tabletki zrobią resztę. Tabletki są ekologiczne a zatem bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl