Borówka amerykańska - uprawa i nawożenie ekologiczne
Borówka amerykańska - uprawa i nawożenie ekologiczne

Borówka wysoka, zwana również borówką amerykańską (Vaccinium corymbosum, to), to krzew jagodowy należący do rodziny wrzosowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, a rośnie tam w na terenach umiarkowanie kwaśnych torfowisk, wokół bagien i jezior a także na stokach osłoniętych od wiatrów. Lubi podłoża wilgotne. Większość z 450 odmian borówki wyhodowanych zostało w Stanach. W Polsce uprawia się jej ponad 30 odmian, najwyższe krzewy osiągają nawet 2-3 metry wysokości. Owoce przypominają jagody leśne, kolor w zasadzie taki sam, ciemnoniebieski z woskowym nalotem, są jednak od tych leśnych dużo większe (średnica 1-3 cm). W swoim składzie mają dużo cukrów, witamin oraz soli mineralnych. Zawierają również składniki biologiczne, jeden z nich np. redukuje poziom złego cholesterolu w organizmie.  Jeśli zapewni się borówce odpowiednie warunki, można ją uprawiać w każdym ogródku. I naprawdę warto mieć kilka krzaczków. Nie dość, że jest przepyszna i można ją jeść zrywaną od razu z krzaczka, to jeszcze znakomicie nadaje się do mrożenia i nic nie traci w tym procesie, ani na smaku ani na walorach. Idealna do deserów na zimno, ciast drożdżowych czy tart.

Przygotowanie podłoża

Jeśli podłoże w ogródku jest ciężkie, gliniaste, iłowe albo jest sam piach to bez jego wymiany borówka się nie przyjmie (sprawdź: podłoże do borówek). Lubi bowiem rosnąć na glebach przepuszczalnych, średniozwięzłych, żyznych i wilgotnych (ale nie podmokłych). Do tego musi mieć odpowiednie pH, w granicach od 4,0 do 4,5 (sprawdź: elektroniczny miernik pH). Jeśli jest wyższe, trzeba ziemię zakwasić, gdyż do jej wymagań należy właśnie podłoże kwaśne.

Sadzenie zacząć należy od wykopania dołka, takiego z pół metra głębokości. Dołki powinny znajdować się 1 metr od siebie i 3 metry rząd od rzędu. W taczce obok trzeba zmieszać przygotowany wcześniej kwaśny torf , korę sosnową i wykopaną wcześniej ziemię. Do tego dodać nawóz dedykowany roślinom kwasolubnym (niepełną garść). Taką mieszankę wsypać do przygotowanych dołków i sadzić krzewy. Korzenie powinny znaleźć się o jakieś 3-5 centymetrów niżej niż były w doniczce. Rośliny mają płytki system korzeniowy i dlatego trzeba je podlewać, jeśli jest susza, przynajmniej raz w tygodniu 10 litrów wody na krzew.

Nawożenie i pielęgnacja

Jeśli borówki mają być zdrowe i ekologiczne, to i wszelkie nawozy muszą takimi być. Doskonale sprawdza się nawożenie borówki amerykańskiej humusami. Kwasy humusowe są naturalnym i organicznym źródłem wysoko skoncentrowanych składników pokarmowych i mikroelementów. Są o wiele bardziej wydajne pod względem dostarczania składników odżywczych jak kompost czy obornik (które również można stosować). Świetnie sprawdza się również guano, ekologiczny nawóz pochodzenia zwierzęco-roślinnego, wzbogacony mikroelementami (sprawdź: ekologiczny nawóz do borówek). Dobrze jest również wyściółkować podłoże wokół krzewów kilkucentymetrową warstwą kory sosnowej. Będzie ona na bieżąco zasilała glebę w próchnicę, zakwaszała ją a jednocześnie zapobiegała nadmiernego zachwaszczeniu, którego borówka nie lubi. Do ściółkowania można używać również trocin, rozdrobnionej słomy zbóż a nawet papieru. Ściółkowanie nie tylko zapobiega porostowi chwastów, ale również stabilizuje wilgotność podłoża i jego temperaturę oraz zasila glebę w składniki pokarmowe.

Ważne jest również odpowiednie przycinanie krzewów. Poprawia plonowanie roślin a także chroni je przed chorobami. Lepsza jest również jakość owoców. Rośliny powinno się ciąć nawet 3 razy w roku. Pierwszy raz późną zimą, ma ono na celu formowanie i odmładzanie krzewów. Następne późną wiosną a kolejny raz po zbiorach w celu usunięcia uszkodzonych podczas zbiorów pędów oraz tych, na których można zauważyć jakieś zmiany chorobowe.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Jeśli uprawa borówki ma być ekologiczna, to nie ma mowy o stosowaniu chemicznych środków ochrony roślin i trzeba się skupić na naturalnych metodach walki z chorobami i szkodnikami borówki amerykańskiej. Pierwsza zasada – sadzonki kupuje się tylko u sprawdzonych sprzedawców lub plantatorów. Zanim się je zakupi i wysadzi do gruntu, należy je dokładnie obejrzeć czy są zdrowe i dorodne. Później niezwykle ważna jest systematyczna obserwacja krzewów, by w porę dostrzec objawy wystąpienia choroby lub szkodniki na roślinach. 

Najgroźniejszymi chorobami, które mogą zaatakować borówkę amerykańską są antraknoza oraz szara pleśń borówki. Choroby te ujawniają się najczęściej w trakcie deszczowej i chłodnej aury. Problem stanowią również grzyby z klasy podstawczaków, które powodują zwolnienie tempa wzrostu roślin, szczególnie tych młodych. Ze szkodników natomiast, najczęściej spotykane są mszyce i nicienie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl