Biohumus jako ekologiczna odżywka dla roślin
Biohumus jako ekologiczna odżywka dla roślin

Od kilku lat biohumus coraz szybciej znika z półek sklepów ogrodniczych. Można spotkać coraz to nowe rodzaje produktów dla roślin, opartych na biohumusie. Czym jest ten preparat, kiedy można go stosować i czy warto?

Czym jest biohumus?

Każdy kto posiada minimum wiedzy o uprawie roślin wie, że nawożenie to jedna z czynności, która jest bardzo ważna w ich pielęgnacji, bez względu na to, czy uprawiamy zagon warzywny, dekoracyjne iglaki czy kilka ulubionych, doniczkowych roślin. Coraz większa liczba osób zdaje sobie sprawę z jeszcze jednego faktu – że samo nawożenie byłoby niczym, bez wsparcia pożytecznych mikroorganizmów glebowych, które poprawiają wchłanialność związków pokarmowych z gleby i tworzę próchnicę, czyli tak zwany humus.

Biohumus, zwany również wernikompostem to w pełni naturalny i bardzo cenny dla każdego miłośnika roślin nawóz. Jest on efektem wytężonej pracy dżdżownic kalifornijskich, które żywiąc się substancjami organicznymi zawartymi w kompoście, oborniku, torfie lub odpadach spożywczych, produkują właśnie humus. Po przejściu przez układ pokarmowy dżdżownic, biohumus zawiera bogactwo mikroorganizmów, które się w tym układzie znajdują, a które pozostając w glebie, wpływają korzystnie na wzrost i kondycję roślin.

Dlaczego warto stosować biohumus?

Tak bogata mikroflora, zawarta w biohumusie sprawia, że roślina zaczyna lepiej pobierać składniki pokarmowe z gleby niemal natychmiast po jego zastosowaniu. Dodatkowo, mikroorganizmy pracując nadal w glebie, poprawiają jej ogólną strukturę, pojemność wodną i sorpcyjną.

Ze względu na swoją stuprocentową naturalność, biohumus może być zastosowany w przypadku każdej rośliny. Ma on wysoką wartość nawozową, jest łatwo przyswajalny przez korzenie roślin oraz nie jest obarczony ryzykiem przenawożenia - związki mineralne i odżywcze skumulowane są bowiem głównie w mikroorganizmach obecnych w biohumusie i uwalniane są ze stopniowym ich obumieraniem, który to proces jest stały lecz powolny.

Biohumus ma również duży wpływ na zdolność gleby do samooczyszczania się od skażeń chemicznych i poprawia jej właściwości plonotwórcze. W uprawach domowych i ogrodniczych skutecznie minimalizuje stresy wynikające z przesadzania oraz przeciwdziała uszkodzeniom powodowanym przez choroby i szkodniki roślin.

Biohumus jest odpowiednim nawozem dla wszystkich hodowców, ceniących sobie ekologię i chcących uprawiać rośliny wolne od chemii - zwłaszcza, gdy mowa jest o warzywach i owocach. Rezygnując z chemicznych nawozów mineralnych i zamieniając je na preparaty z biohumusu, nie tylko ograniczamy zanieczyszczenie plonów, ale poprawiamy skład chemiczny owoców i warzyw (warzywa i owoce uprawiane na biohumusie mają więcej wapnia i magnezu a mniej metali ciężkich i azotanów od roślin nawożonych mineralnie), a dodatkowo możemy liczyć na zdecydowanie bardziej wyrazisty smak zebranych plonów.

Jak stosować biohumus?

Prawdziwy biohumus jest preparatem całkowicie naturalnym, niezawierającym dodatku nawozów mineralnych. Podczas zakupu warto uważnie czytać etykiety, ponieważ niektóre preparaty, pomimo nazwy, sugerującej wyłącznie czysty biohumus, są w efekcie mieszanką nawozową, zawierającą nawozy mineralne i biohumus. W takim przypadku domieszka nawozów mineralnych uśmierca mikroorganizmy występujące w biohumusie i w konsekwencji nawóz traci korzyści płynące z ich obecności. Dlatego wybierając biohumus należy zwracać uwagę na skład kupowanego produktu lub korzystać ze sprawdzonych, pewnych preparatów (na przykład z Biohumus MAX marki Target lub Agrecol, które zawierają 100% naturalnego biohumusu).

Prawdziwy biohumus jest preparatem całkowicie bezpiecznym w stosowaniu, a ze względu na fakt, że zawiera żywe mikroorganizmy, nawóz sam się dawkuje, w sposób optymalny odżywiając roślinę i nie ma możliwości jego przedawkowania. Dlatego biohumus jest nawozem idealnym dla każdego typu rośliny - począwszy od roślin owocowych i warzyw, przez rośliny i krzewy ozdobne, skończywszy na domowych roślinach doniczkowych.

Biohumus najczęściej występuje w formie koncentratu w opakowaniach od 0,5 litra do 5 litrów a nawet większych. Biohumus w takiej formie zwykle stosuje się w rozcieńczeniu od 1:10 do 1:1 w zależności od stanu gleby i aktualnych potrzeb nawożonych roślin. Rośliny doniczkowe zwykle podlewa się biohumusem bez rozcieńczania, rozprowadzając wokół rośliny od 80 do 150 ml preparatu, w zależności od rodzaju, wielkości i wieku nawożonej rośliny.

W przeciwieństwie do innych nawozów, podczas podlewania biohumusem nie trzeba uważać na to, by nie zamoczyć rośliny. Wręcz przeciwnie. Spryskanie lub podlanie całej rośliny biohumusem wpłynie korzystnie na przyswajanie składników pokarmowych i stworzy na jej powierzchni naturalną warstwę chroniącą przed chorobami.

Inną częstą formą występowania biohumusu jest forma granulowana lub biohumus sypki, co pozwala wybrać najwygodniejszy sposób nawożenia. Biohumus sprawdzi się nie tylko do regularnego nawożenia, ale również jako nawóz interwencyjny. Mikroorganizmy przyspieszające wchłanianie substancji pokarmowych przez roślinę sprawiają, że jest to idealny wybór, gdy chcemy szybko poprawić stan i kondycję rośliny, która wyraźnie tego potrzebuje.

Szeroki wachlarz produktów z biohumusu, ich różna konsystencja i pojemność sprawiają, że jest to nawóz, który znajdzie zastosowanie w każdej uprawie, nawet tej najmniejszej. Biohumus jest również rozwiązaniem dla osób, które nie chcą, lub nie mogą korzystać z innych nawozów naturalnych, takich jak na przykład kompost, na produkcję którego często nie ma czasu lub odpowiedniego miejsca.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl